czwartek , 5 września 2024

Rekolekcje kleryków w Paradyżu

Dobiegają końca rekolekcje inaugurujące nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. 2 października z klerykami spotkał się bp Tadeusz Lityński. Była to także okazja do podziękowania kapłanom, którzy niedawno posługiwali w seminarium.

W homilii pasterz diecezji podkreślił, że to wyjątkowy rok. – Po pierwsze w pandemicznym czasie, po drugie czas formacji seminaryjnej będzie przebiegał w Gorzowie przy Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty. Tego w historii jeszcze nie było. To będzie wielka szkła życia dla alumnów, ale również dla zarządu – podkreślił na początku biskup i dodał: – Chcemy na te zmiany popatrzeć przez pryzmat wiar

Biskup w homilii odniósł się do przypadającego 2 października wspomnienia aniołów stróżów. – Dziękujemy dziś Mu za tych niewidzialnych aniołów stróżów, ale również tych widzialnych, którymi często stają się osoby żyjące obok nas – mówił w homilii.

– Bóg w tajemnicy aniołów zaprasza nas do czegoś jeszcze – czas przygotowania do kapłaństwa i nasze kapłaństwo ma być na wzór anielskości. Natura bowiem anioła, poprzez analogię, może być dla nas wyznacznikiem naszej formacji. Jak uczy teologia – anioł jest stworzeniem, które stoi przed Bogiem, jest ku Niemu zwrócony całym sobą i jest Jego posłańcem. Właśnie dlatego, że są blisko Boga, mogą być też blisko człowieka. To pierwsze zadanie jakie staje przed nami – stawać się coraz bliższymi obecności Bożej, abyśmy nią umocnieni mogli z empatią i należytą czułością przychodzić do ludzi, do których będziemy posłani. Dlatego tak ważną jest modlitwa adoracyjna, kontemplująca Boga – jak aniołowie mamy być nieustannie wpatrzeni w Jego oblicze, by umieć je dostrzegać w prozaiczności codzienności – kontynuował.

Kapłan ma być, tak jak anioł, posłańcem Boga. – Otwierać ludziom niebo, mówić prawdę o człowieku w perspektywie stworzenia i zbawienia, sprowadzać ze złych dróg i ciągle na nowo ukazywać kierunek ku Bogu. Pokazuje to istotę naszej modlitwy, by wstawiać się za tymi, którzy są i będą nam powierzeni. Tylko odkrywając jak Bóg jest dla nas, będziemy wstanie odkryć siły, by być prawdziwie dla innych – podkreślił duchowny.

Na zakończenie liturgii klerycy, a także biskup podziękował księżom, którzy zakończyli posługę: ks. rektorowi Dariuszowi Mazurkiewiczowi, ks. dyrektorowi Radosławowi Gabryszowi oraz ks. prefektowi Bogusławowi Grzebieniowi.

Nowym rektorem jest ks. Mariusz Jagielski, prefektem – ks. Mariusz Dudka, a ojcem duchownym – ks. Tadeusz Kuźmicki.

Rekolekcje pod hasłem: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” poprowadził ks. Bernard Kozłowski, który jest proboszczem parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie i wikariuszem biskupim ds. stałej formacji w archidiecezji częstochowskiej.

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ

 

Sprawdź także

Komunikat z okazji Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia

W dniu 1 września we wspólnocie Kościoła na całym świecie rozpoczynamy Światowy Dzień Modlitw o …

Skip to content