Sesja inauguracyjna procesu beatyfikacyjnego s. Iwony Król CSSE

W czwartek 9 lutego br. o godz. 10.30 bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył pierwszemu posiedzeniu trybunału w procesie beatyfikacyjnym s. Iwony Król CSSE. Trybunał zbierze się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie.

Przebieg sesji inauguracyjnej:

  • Zaprzysiężenie członków komisji historycznej;
  • Przedłożenie prośby o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i przedstawienie postaci s. Iwony Król CSSE – s. Weronika Szelejewska CSSE;
  • Otwarcie procesu beatyfikacyjnego i modlitwa do Ducha Świętego – bp Tadeusz Lityński;
  • Zaprzysiężenie członków trybunału beatyfikacyjnego;
  • Przekazanie listy świadków  – s. Weronika Szelejewska CSSE;
  • Podpisanie protokołu;
  • Modlitwa o beatyfikację s. Iwony król CSSE – bp Tadeusz Lityński;
  • Msza św. poprzedzona odsłonięciem tablicy upamiętniającej s. Iwonę Król CSSE – bp Tadeusz Lityński.

S. Iwona Król urodziła się 12 maja 1908 r. w Mrozach koło Kartuz. 6 sierpnia 1930 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu.  Podczas początkowej formacji zakonnej uzyskała dyplom pielęgniarski i państwowe uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Pracowała jako pielęgniarka na placówkach w Wyrzysku, Kruszwicy i Pucku. Po wybuchu II wojny światowej trafiła najpierw do Wrocławia, a następnie do Wschowy. Z tym miastem pozostała związana przez resztę swojego życia. Odznaczała się głęboką pobożnością, samarytańską miłością względem bliźnich, heroiczną odwagą i patriotyzmem. W czasie wojny – pomimo nacisków przełożonych oraz władz cywilnych – odmówiła podpisania Volkslisty. Po wkroczeniu do Wschowy wojsk radzieckich z narażeniem życia strzegła powierzonego jej opiece kościoła parafialnego. Prowadziła proste i pokorne życie poświęcając się głównie opiece nad chorymi. Z wielkim oddaniem troszczyła się o ich materialne i duchowe potrzeby. Zmarła 8 sierpnia 1990 r. w trakcie urlopu, który spędzała u swoich krewnych w Chwaszczynie niedaleko Gdańska. Jej pogrzeb odbył się we Wschowie 12 sierpnia 1990 r.

Inicjatorem procesu beatyfikacyjnego s. Iwony Król CSSE jest Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie i prowadzenie dochodzenia jest s. Weronika Szelejewska CSSE. 29 marca 2021 r. bp Tadeusz Lityński zatwierdził ją jako wicepostulatorkę sprawy. 28 stycznia 2022 r. w imieniu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wicepostulatorka zwróciła się do biskupa zielonogórsko-gorzowskiego z prośbą o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego s. Iwony Król CSSE. 9 czerwca 2022 r. pozytywną opinię w tej sprawie wydała Konferencja Episkopatu Polski. 17 listopada 2022 r. bp Tadeusz Lityński wydał edykt, w którym poinformował diecezjan o planowanym rozpoczęciu dochodzenia. 15 stycznia 2023 r. została powołana komisja historyczna, której zadaniem jest zebranie i zbadanie dokumentacji dotyczącej s. Iwony Król CSSE. Komisję tę tworzą: ks. dr hab. Robert Romuald Kufel – przewodniczący, ks. dr. Łukasz Kędzierski i pani lic. Jolanta Pawłowska. Po uzyskaniu zgody watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, 30 stycznia 2023 r. bp Tadeusz Lityński powołał diecezjalny trybunał beatyfikacyjny w składzie: ks. prof. dr hab. Adam Kalbarczyk – delegat biskupa, ks. dr Piotr Garstecki – promotor sprawiedliwości, s. Karola Piotrowiak CSSE – notariusz.

Sprawdź także

Bp Lityński: Bóg przez te dni pragnie nas prowadzić z niewoli do wolności

„Bóg przez te dni pragnie nas prowadzić z niewoli do wolności, ze śmierci do życia …

Skip to content