niedziela , 16 czerwca 2024

Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej 4 lutego odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

GALERIA ZDJĘĆ –  TUTAJ

Spotkanie w Rokitnie przebiegło pod hasłem „Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie”. Rozpoczęło się od konferencji o. Mirosława Dudzisa OFMCap. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem spotkania była Msza św. w bazylice rokitniańskiej z odnowieniem ślubów zakonnych.

W homilii bp Tadeusz Lityński przypomniał, że osoby konsekrowane są świadkami Jezusa Chrystusa. – Robią to przez wytrwałą modlitwę w zakonach kontemplacyjnych, dzieła miłosierdzia i wychowawcze, katechetyczne, czy misyjne. Posługują w parafii, szpitalach, czy zakładach opiekuńczych. Niestety w naszych czasach – dążenia do sukcesu i źle pojętej wolności – wielu ludzi, nawet ochrzczonych nie rozumie piękna tego powołania. Należy je odczytywać w świetle ośmiu błogosławieństw i Jezusowego wołania: „Przyjdź i naśladuj mnie” – mówił biskup.

– Dziś jako biskup dziękuję wszystkim osobom życia konsekrowanego. Zarówno ze zgromadzeń żeńskich, jak i męskich, które od wielu lat realizują swoje posłannictwo na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dziękuję siostrom, braciom, dziewicom konsekrowanym i wdowom, dzięki waszej modlitwie wzrasta i umacnia się nasza wiara, a także realizowane są liczne dzieła. Nie może tej modlitwy i odważnego świadectwa zabraknąć – dodał.

Mszę św. koncelebrował bp Paweł Socha, który wywodzi się Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

Spotkanie zakończyła modlitwa różańcowa.

Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracują 174 siostry z 24 żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz 100 zakonników, kapłanów i braci, z 10 zgromadzeń męskich. Kilka kobiet podjęło indywidualne życie konsekrowane poprzez włączenie do stanu dziewic lub wdów.

Sprawdź także

Diecezjalne Dni Młodzieży 2024

W dniach 7-8 czerwca br. w Rokitnie odbędą się Diecezjalne Dni Młodzieży. W tym roku …

Skip to content