Sesja plenarna synodu diecezjalnego

W niedzielę 24 października br. w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbędzie się kolejna sesja plenarna synodu diecezjalnego. Podczas sesji omówiony zostanie materiał wypracowany przez komisję „Formacja, życie i posługa duchowieństwa”. Uczestnicy podejmą również refleksję nad zagadnieniami wskazanymi przez papieża Franciszka w ramach zainagurowanego niedawno procesu synodalnego w Kościele powszechnym. Wydarzenie w Paradyżu będzie stanowić diecezjalną inaugurację tego procesu.

Porządek sesji:
godz. 15.00 Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego (kościół seminaryjny)
godz. 15.30 Sesja robocza (aula św. Józefa): prezentacja materiału opracowanego przez Komisję „Formacja, życie i posługa duchowieństwa”, dyskusja, omówienie metodologii etapu diecezjalnego procesu synodalnego, refleksja w grupach nad zagadnieniami stanowiącymi przedmiot procesu synodalnego
godz. 18.00 Posiłek (refektarz seminaryjny)

Synod diecezjalny jest zgromadzeniem doradczym, zwoływanym przez biskupa diecezjalnego i składającym się zarówno z duchownych jaki świeckich oraz zakonników. W skład I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wchodzi ponad 200 osób reprezentujących rozmaite środowiska i regiony całej diecezji. Synod ten rozpoczął obrady na wiosnę 2018 r. Do tej pory odbyła się sesja inauguracyjna i pierwsza sesja robocza. W okresie pandemii, ze względu na obowiązujące obostrzenia, prace synodalne były wstrzymane.

Z kolei proces synodalny w Kościele powszechnym został zainicjowany przez papieża Franciszka, a w niedzielę 10 października w Watykanie miało miejsce jego uroczyste otwarcie. W ramach procesu synodalnego, który toczyć się będzie najpierw w Kościołach lokalnych, następnie na poziomie krajowych konferencji episkopatu, później na etapie kontynentalnym, a wreszcie zakończy się na etapie centralnym celebracją Synodu Biskupów w Rzymie, Ojciec Święty zaprasza wszystkich wiernych do refleksji i dialogu na temat synodalności w Kościele. Chodzi o wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – w nasłuchiwaniu tego, co Duch Święty mówi do Kościoła – jak uczynić Kościół wspólnotą, w której każdy wierny ma świadomość swojej współodpowiedzialności, ma możliwość wyrażenia swego zdania i udziału w procesie podejmowania decyzji oraz czynnego zaangażowania się w podejmowane działania?

Zielonogórskiej Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …