poniedziałek , 27 września 2021

Śladami apostołów – Nowa Sól – GOŚĆ NIEDZIELNY

Już po raz czwarty, 28 marca, odbył się Bieg do Pustego Grobu w Nowej Soli. W tym roku wystartowało w nim blisko tysiąc uczestników.

10 km bieg to pomysł nowosolskich kapucynów. – Chcemy pobiec śladami św. Piotra i św. Jana. Chcemy doświadczyć czegoś głębszego, chcemy odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania, chcemy się upewnić, że rzeczywiście Jezus Zmartwychwstał i żyje pośród nas! – zauważa o. Grzegorz Marszałkowski, który jest pomysłodawcą biegu.

– Chcemy, aby ludzie poczuli wspólnotę. A takie czy podobne wydarzenia pokazują, że ludzie poszukują wspólnoty. Dziś razem świętujemy zmartwychwstanie Chrystusa na ulicach Nowej Soli – dodaje.

Sygnał do startu dał bp Tadeusz Lityński, który sam przebiegł część trasy, a także wręczył medale uczestnikom. – To co dzisiaj działo się na ulicach Nowej Soli, to konkretne przełożenie Słowa Bożego na współczesność. W dzisiejszej ewangelii jest mowa o kobietach biegnących z radością oznajmić nowinę o zmartwychwstaniu. Dziś zauważyłem bardzo dużo radosnych kobiet, ale też wielu radosnych mężczyzn. Wszystkim, także kibicom, towarzyszyła wielkanocna radość. To pokazuje, że ludzie chcą świętować – zauważył biskup i przypomniał:

– Naszą misją i zadaniem jest dawać świadectwo o tym, że Chrystus zmartwychwstał.

W kategorii otwartej kobiet wygrała – Kateryna Karmanenko z Białorusi, a w kategorii otwartej mężczyzn – Marcin Zagórny z Krosna Odrzańskiego.

Bieg to prawdziwe święto rodzinne. Wiele osób ostatnie metry biegło ze swoimi dziećmi za ręce. Inne biegły z dziecięcymi wózkami. – W tym biegu bierzemy pierwszy raz udział, ale w ogóle to trochę biegamy. Chcieliśmy jakoś inaczej, bardziej aktywnie, spędzić drugi dzień świat – wyjaśnia Marek Szczytkowski.

– Aby tu być pokonaliśmy z naszą córeczka Łucją trochę kilometrów. Przyjechaliśmy ze Świdwina k. Kołobrzegu, ale warto było. Ten bieg sprzyja modlitwie. Nawet w trakcie biegu udało mi się odmówić różaniec. Oczywiście tajemnicę chwalebną – dodała Iza.

Była też rodzinna kategoria. Tutaj najlepsi okazała się drużyna w składzie: Bartłomiej Osior, Krzysztof Pokrzywiński i Beata Pokrzywińska-Osior.

Do Pustego Grobu pobiegli także księża. W tej kategorii wygrał ks. Michał Dekiert. – Jestem tutaj ponieważ po pierwsze lubię biegać, a po drugie to jest swojego rodzaju świadectwo. To jest więc pasja, ale też forma uwielbienia Boga i tego zwycięstwa nad śmiercią, które właśnie świętujemy. Chrystus nas zbawił i musimy naszym braciom i siostrom to wszystko przekazywać – zauważa ks. Michał Dekieret.

Krzysztof Król

Komunikat dotyczący uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie

Drodzy Diecezjanie, od ponad trzech lat cieszymy się kościołem pw. św. Józefa we Wschowie, który …