Słubice zawierzone Matce Bożej Fatimskiej

W kościele pw. Ducha Świętego 13 października mieszkańcy miast ponownie zawierzyli Matce Bożej Fatimskiej swoje rodziny. Razem z bp. Tadeuszem Lityńskim dziękowali też za ocalenia ich miasta przed powodzią stulecia w 1997 roku.

GALERIA ZDJĘĆ z uroczystości: TUTAJ

Ponownego zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej dokonano po ćwierć wieku. 11 października 1997 roku bp Adam Dyczkowski dokonał uroczystej koronacji figury Maryi przywiezionej z Fatimy, a burmistrz i przewodniczący rady miejskiej zawierzyli miasto opiece Maryi. Wówczas to była Msza dziękczynna za ocalenia Słubic od powodzi, które określane jest: „Cudem nad Odrą”.

– 30 lipca, tutaj na Odrze przeszła kulminacyjna fala powodziowa, która osiągnęła 6 metrów 53 centymetry. Tego samego dnia przy tej figurze na Placu Pocztowym była sprawowana Msza św. błagalna i wszyscy uważają, że ten cud uratowania Słubic zawdzięczamy wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej – wyjaśnia proboszcz ks. Andrzej Wawrzysiuk.

W homilii biskup zauważył, że Jezus zwraca naszą uwagę na potrzebę zmiany naszych serc. –

Ta prawda została szczególnie wyakcentowane przez Matkę Bożą w trakcie Jej objawień w Fatimie, kiedy wzywając do pokuty mówiła, że zmiana świata, pokonanie zła może dokonać się tylko dzięki jednemu – nawróceniu ludzkich serc. Właśnie dlatego potrzebujemy ciągle odkrywać konieczność modlitwy – tylko otwarcie się na Bożą łaskę może zmienić nas samych, a przez nas świat, który Bóg powierzył w nasze ręce – mówił biskup.

– To otwarcie się na Boga, widoczne było bardzo w przywoływanych przez nas dziś wydarzeniach z 1997 roku. Kiedy wielka woda przyszła wówczas do Słubic, zagrażając ludziom, domostwom, także i temu kościołowi, bo przecież poziom Odry przekraczał już o 5 m poziom posadzki tej świątyni, 30 lipca o godz. 18.00 ks. Józef Zadworny, ks. Aleksander Bandura i ks. Michał Zielonka na placu przy poczcie odprawiali Mszę św. o ocalenie miasta i opiekę dla tych, którzy miasto ratują. To właśnie wtedy, przed figurą Matki Bożej Fatimskiej klęczało około 800 mieszkańców. Jak wspominał tamte wydarzenia ks. Michał Zielonka: „w gorących wezwaniach Nowenny serca nasze prosiły najlepszą Matkę Naszego Pana o cud” – i ten cud się wydarzył – dodał.

Biskup zauważył, że ta modlitwa nie tylko ocaliła wtedy, ale pragnie ocalać i dzisiaj. – Wasza wierność, Wasze trwanie na modlitwie ciągle ocala – ocala tych, którzy między Wami mieszkają, ocala to miasto – mówił hierarcha.

– Nasz wieczór modlitwy fatimskiej jest więc prośbą do Boga, by Jego miłość nas nieustannie przemieniała, by wypełniała i ukierunkowywała naszą codzienność – dodał.

Ponownego zawierzenia Słubic Matce Bożej dokonał burmistrz Mariusz Olejniczak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta – Maria Skalniak.

Zawierzenie poprzedziły parafialne rekolekcje.

Figura został przywieziona 13 kwietnia 1997 roku przez delegację składającą się z przedstawicieli Stowarzyszenia Ziemi Słubickiej oraz parafian, której przewodniczył ks. Michał Zielonka. Koronę dla Matki Bożej 2 czerwca 1997 roku, podczas swoje pielgrzymki do Gorzowa Wlkp., poświęcił papież Jan Paweł II. Był to wotum wdzięczności mieszkańców Słubic za ocalenie papieża z zamachu w 1981 roku.

 

Sprawdź także

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma dwóch nowych diakonów

W zielonogórskiej konkatedrze 18 maja bp Adrian Put udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium …

Skip to content