Śp. ks. prałat Andrzej Szkudlarek

W sobotę15 lipca 2023 r. na plebani w Gorzowie Wlkp., w 75. roku życia i 51. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. prałat Andrzej Szkudlarek, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Gorzowie Wlkp.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniach 20 i 21 lipca br. w kościele pw. św. Wojciecha w Gorzowie Wlkp. według następującego porządku:
Czwartek, 20 lipca br.
  • godz. 19.30 – modlitwa różańcowa;
  • godz. 20.00 – Msza św. w intencji zmarłego dla kapłanów z dekanatów gorzowskich.
Piątek, 21 lipca br.
  • godz. 10.00 – czuwanie modlitewne;
  • godz. 12.00 – Msza św. pogrzebowa;
  • bezpośrednio po Mszy św. trumna z ciałem zmarłego została przewieziona na cmentarz komunalny w Gorzowie Wlkp. i złożona w grobie w kwaterze kapłańskiej (55B).
Śp. ks. prałat Andrzej Szkudlarek urodził się 10 września 1948 r. w Zielonej Górze. W tym mieście uczęszczał do szkoły podstawowej, a następnie do technikum elektrycznego. W 1967 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1973 roku w Trzciance. Po święceniach jako wikariusz pracował w Dobiegniewie, Gubinie i w katedrze gorzowskiej. 31 maja 1983 r. został administratorem, a później proboszczem nowej parafii pw. św. Wojciecha w Gorzowie Wlkp. oraz budowniczym kościoła parafialnego. Był długoletnim dziekanem dekanatu Trójcy Świętej w Gorzowie Wlkp. Włączony do grona kanoników kapituły katedralnej pełnił w niej funkcję dziekana, a następnie prepozyta. W roku 2022 papież Franciszek przyznał mu tytuł kapelana Jego Świątobliwości.

List pasterski Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego z okazji 900-lecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry, Kościół na Środkowym Nadodrzu ma swoją długą, bo wielowiekową historię. …