poniedziałek , 20 maja 2024

W Zielonej Górze rozpoczął się obóz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

W Zielonej Górze 6 lipca rozpoczął się wakacyjny obóz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pod hasłem: „Trwajcie we Mnie”. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński.GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

W homilii biskup podkreślił, że czas obozu jest szczególnym darem nieba, by na nowo zachwycić się wspólnotowością, odkryć bogactwo relacji i tego, jak wiele można uczynić wspólnie. – To czas, by odkryć młodość Kościoła, entuzjazm i piękno ewangelizacji. Jesteście darem dla tego miasta, w którym na co dzień żyje wielu studentów, ale też wielu ludzi, którzy pomagają studentom, troszczą się o nich – podkreślił bp Lityński.

– Jesteście w tych dniach darem dla naszej diecezji! Jesteście skarbem dla naszego miasta! I tu nie ma kokieterii. Pan Bóg pragnie przez was pokazać nam nie tylko dziedzictwo św. Jana Pawła II, wielkie dziedzictwo jego wiary i miłości do młodych, ale też przypomina, że w naszych marzeniach, pragnieniach jest miejsce dla osobistej wiary i tego wszystkiego, co ona ze sobą niesie. Potrzeba, abyśmy zobaczyli się dziś wspólnie w obrazie Kościoła-Winnicy i pamiętali, że owocujemy tylko wtedy, gdy jesteśmy zaszczepieni w Chrystusa – dodał.

Na zakończenie homilii biskup odwołał się do ubiegłorocznego II Synod Młodzieży, który odbył się w naszej diecezji. – Jednym z owoców tego czasu był list młodych do księży, w którym podzielili się tym, co w Kościele jest dla nich ważne, co ich boli i jakie mają marzenia – mówił pasterz diecezji.

– Pozwólcie, że przytoczę fragment tego listu pokazujący, jak młodzi ludzie naszej diecezji postrzegają we wspólnocie Kościoła swoje miejsce: „Będąc w Kościele, czujemy, że jest to często nasz drugi dom. Tu czujemy się komfortowo i bezpiecznie, tu widzimy, że ktoś nas docenia, mimo naszego młodego wieku. W Kościele możemy służyć swoimi talentami na chwałę Bożą, tutaj czujemy, że możemy prawdziwie być sobą. Kościół daje przestrzeń do wyrażania siebie i do wysłuchania (…). W Nim uczymy się żyć pełniej, być bardziej i kochać mocniej, dając świadectwo wiary”.

– Wspólnota Kościoła tych ziem dla wielu waszych rówieśników jest domem, w którym przede wszystkim mogą spotkać Jezusa! Mam nadzieję, że po tym pobycie w Zielonej Górze wrócicie do swoich domów z tym doświadczeniem, którym dzielili się uczestnicy ostatniego Synodu Młodzieży! Ciesząc się waszą obecnością w naszej diecezji, chciałbym życzyć, aby ten czas było dla was doświadczeniem duchowego wzrastania – dodał.

Dziś po południu stypendyści zwiedzali Zieloną Górę, a wieczorem spotkają się o godz. 20 na modlitwie w trzech zielonogórskich kościołach – pw. św. Józefa Oblubieńca, pw. św. Urbana I i pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Jutro odbędzie się forum stypendystów na Uniwersytecie Zielonogórskim, a pojutrze uczestnicy obozu pojadą do Rokitna na dzień skupienia. Natomiast w niedzielę dadzą świadectwo w zielonogórskich parafiach, zjedzą obiad u zielonogórskich rodzin, a wieczorem spotkają się na koncercie na starówce. Ostatniego dnia obozu, 10 lipca stypendyści, będą zwiedzać województwo lubuskie, a dzień później rozjadą się do domów.

Cały czas do Zielonej Góry przyjeżdżają kolejni uczestnicy obozu – łącznie ma ich być ponad pół tysiąca.

Organizacja obozu jest możliwa dzięki współpracy FDNT, Kurii Biskupiej, władz Miasta Zielona Góra, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz samorządu województwa lubuskiego.

Sprawdź także

Komunikat w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia, wspominając w tym roku 900-lecie powstania Diecezji Lubuskiej wracamy myślą …

Skip to content