poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Środa Popielcowa w Grodowcu

W Środę Popielcową bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. z obrzędem posypania głów w sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu.Wielki Post, jak zauważył w homilii bp Tadeusz Lityński, ma być czasem osobistej przemiany. – Każdego roku przez te 40 dni Bóg zaprasza nas, aby uznać swój grzech, uznać naszą słabość, niewystarczalność i potrzebę łaski. Dlatego obrzędem wprowadzającym w ten czas pewnej pracy nad sobą, pewnej refleksji, ale także pogłębionej modlitwy, przystępowania do sakramentów, jest obrzęd posypania głów popiołem – mówił kaznodzieja.

– Kościół w tym symbolu nie tylko przypomina prawdę o przemijalności naszego życia, ale zaprasza także do biblijnego raju, gdzie jak garncarz tworzy z prochu człowieka, lepiąc go i dając tchnienie życia. Bóg w tym czasie chce wziąć w swoje dłonie to, co jest w nas prochem, co potrzebuje życia, potrzebuje nowej miłości, może potrzebuje też nadziei. Wielki Post jest czasem, w którym mamy pozwolić Bogu, by znów nas stworzył, ulepił, dał życie, przemienił – dodał.

Czas wielkopostny zaprasza do zatrzymania się i spojrzenia na krzyż, ale nie jako na znak bestialstwa i zbrodni, tylko na dowód miłości. – Bóg nie tylko stał się człowiekiem, nie tylko dał wiele dowodów miłości wobec ludzi, których napotykał na swojej drodze, ale ostatecznie oddał życie! – podkreślił hierarcha.

– Często w naszych relacjach potrzebujemy takich dowodów miłości, chcemy mieć zaufanie do kogoś, że dotrzyma słowa, czy wywiąże się z zobowiązania, będzie nam wierny. I to jest naturalne. Nieraz patrząc na nasze życie, cierpienie jakiego doświadczamy, niepewność jutra, chcemy też dowodu od Boga. I krzyż, na który spoglądamy w okresie Wielkiego Postu, jest takim dowodem od Boga, dowodem Jego miłości. Wielki Post jest przede wszystkim po to, by zobaczyć jak jesteśmy przez Boga ukochani!  Bóg nie kocha grzechu, ale – na szczęście – grzesznika – dodał.

Trzy podstawowe praktyki zadane każdemu człowiekowi wierzącemu w czasie Wielkiego Postu to: modlitwa, post i jałmużna. – Celem wielkopostnych praktyk jest gotowość serca na przyjęcie Bożej miłości – podkreślił bp Lityński.

Sprawdź także

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …

Skip to content