Światowe Dni Młodzieży w diecezji

Eucharystia z bp. Tadeuszem Lityńskim, koncert ewangelizacyjny, świadectwa z Panamy. W Świebodzinie odbyły się 14 kwietnia ŚDM.

Spotkanie młodych przypadło w obchodzone po raz pierwszy Narodowe Święto Chrztu Polski. Uroczystość była okazją dziękczynienia nie tylko za osobisty chrzest, ale również za łaskę chrztu Polski z 966 r.

Młodzież zgromadzona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego reprezentowała młody Kościół nieustanni poruszany i ożywiany działaniem Ducha Świętego, o czym w świadectwie ze ŚDM w Panamie opowiadała Ola Górka ze Zbąszynka.

Nawiązując do szczególnej formy modlitwy, jaką są Ekstremalne Drogi Krzyżowe, ordynariusz zielonogórsko – gorzowski zwrócił uwagę, że uczestnicy EDK ofiarując trud, lęk, zmęczenie troszczą się o osobistą wiarę, ale często niosą modlitwę o wiarę innych ludzi. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, liturgia Niedzieli Palmowej są czasem troski o wiarę.

Biskup przypomniał, że również spotkania z papieżem Franciszkiem podczas ŚDM w Panamie w styczniu bieżącego roku było wyrazem troski o wiarę. Zwracając uwagę na postać Maryi i jej obecność na Drodze Krzyżowej Jezusa, hierarcha przywołał słowa Franciszka o Maryi – silnej kobiecie, przy której można uczyć się trwania stojąc pod krzyżem ze stanowczością i odwagą, bez uników i złudzeń.

– Dzisiaj również przywołujemy osobę Maryi, bo Ona nas uczy wrażliwości i całkowitego zaufania Bogu wówczas, gdy przychodzą ekstremalne warunki. Gdy przychodzi zwątpienie, ciemność, czy cierpienie. Człowiek wiary w ekstremalnych warunkach ma zaufać Bogu na wzór Maryi. Od 2000 lat od Maryi płynie piękna lekcja. Matka Boża stając przy cierpieniu Syna uczy nas zaufania. I stąd moje pytania dzisiaj do nas wszystkich, wchodzących do świątyni z palmami, słuchających słów Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa. Czy zdarzyło się nam kiedyś, w trudnej sytuacji, że powierzyliśmy siebie Bogu? Gdy brak perspektyw na zmianę, cierpienie, rozpacz jawiły się na horyzoncie? To nie ucieczka, przekleństwo, czy wrogość, ale zaufanie do Boga powinno być odpowiedzią chrześcijanina. Mamy wspaniały skarb, klucz pasujący do Miłosierdzia Bożego – mówił bp Tadeusz Lityński.

Ks. Marcin Siewruk
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Święcenia diakonów

W najbliższą sobotę 18 maja  podczas mszy św. odprawianej o godz. 11.00 w kościele konkatedralnym pw. św. …

Skip to content