Msza Krzyżma i Triduum Paschalne w diecezji

MSZA Z POŚWIĘCENIEM KRZYŻMA

W Wielki Czwartek rano o godz. 10.00 w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której zostanie poświęcone święte krzyżmo oraz olej chorych i olej katechumenów. Do udziału w tej Eucharystii i do koncelebrowania jej wraz ze swoim biskupem zaproszeni są wszyscy kapłani pełniący posługę na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a szczególnie duchowni obchodzący w bieżącym roku swoje kapłańskie jubileusze.

TRIDUUM PASCHALNE

Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa nazywa się jego Paschą. Dlatego trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego noszą nazwę Triduum Paschalnego. Stanowi ono szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w święto Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczyste celebracje Triduum Paschalnego odbędą się we wszystkich kościołach parafialnych. W kościele konkatedralnym oraz w niektórych innych kościołach diecezji obrzędom liturgicznym Triduum Paschalnego będą przewodniczyć księża biskupi.

Program celebracji z udziałem biskupów:

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek (18 kwietnia)

• konkatedra – godz. 18.00 – bp A. Dyczkowski
  • kościół pw. św. Mikołaja w Głogowie – godz. 18.00 – bp S. Regmunt
  • kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. – godz. 19.00 – bp. T. Lityński
  • kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu – godz. 19.00 – bp P. Socha

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek (19 kwietnia)

• konkatedra – godz. 18.00 – bp T. Lityński
  • kościół pw. św. Mikołaja w Głogowie – godz. 18.00 – bp P. Socha
  • kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. – godz. 19.00 – bp. S. Regmunt

Wigilia Paschalna w Wielką Noc (20/21 kwietnia)

• konkatedra – godz. 20.00 – bp S. Regmunt