Święcenia diakonatu w roku 2018

Święcenia diakonatu

Podczas święceń diakonatu w głogowskim kościele pw. Bożego Ciała bp Tadeusz Lityński zachęcał kleryków paradyskiego seminarium do rozpoczęcia na poważnie procesu upodobnienia się do Chrystusa.

Z rąk ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 12 maja 2018 r. święcenia diakonatu przyjęli: dk. Aleksander Gostyński, dk. Wojciech Przyborowski, dk. Sebastian Pytlik oraz dk. Rafał Zbrożek.

Podczas liturgii bp Lityński zwrócił się do alumnów, przypominając słowa i prośbę wyrażoną przez papieża Franciszka, aby pamiętali, że warunkiem owocnego życia diakona w Kościele, wypełnionym uwielbieniem i adoracją Boga, jest stała modlitwa. – Będziecie w bliskości Boga przy ołtarzu, Boga przychodzącego do nas pod postacią chleba i wina, przynoszącego światło i uświęcającego łaską życie. Macie być tymi, którzy tego światła nie zatrzymają, ale przekażą innym – mówił ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.

Biskup wyraźnie podkreślił, że święcenia diakonatu przypadają w roku poświęconym św. Stanisławowi Kostce, w czasie zobowiązującym do stawiania sobie większych wymagań, tym bardziej, że bliźni mają coraz większe oczekiwania wobec duchownych. Potrzeba więc, zaangażowania i świadectwa. Kolejny ważny czynnik, wskazujący kierunek misji wyświęconych diakonów, został zaprezentowany przez przypomnienie postawy bł. Hanny Chrzanowskiej, krakowskiej pielęgniarki, będącej światłem w ciemności ludzkiego bólu. – Z pięknej sylwetki bł. Hanny wynikają zasady, które powinniście wziąć na drogę rozpoczynającej się służby. Jej historia nie jest tylko wzorem dla środowiska pielęgniarek, ale dla nas wszystkich. Diakonie, bądź człowiekiem będącym wcieleniem Chrystusowej miłości. Swoją postawą wlewaj spokój ducha i nieś nadzieję chrześcijańską napotkanym ludziom. Nie zwracaj uwagi na własne zmęczenie, nieś ulgę innym, poprzez wytrwałą służbę. Bądź hojny i bezinteresowny. Jest to ciągle zadanie chrześcijańskiego życia, stawać się na wzór Chrystusowy – powiedział bp Tadeusz Lityński.

Ks. Marcin Siewruk
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content