Święto lubuskiej Straży Pożarnej w katedrze

– Katedra od pamiętnego pożaru jest dla nas symbolem poświęcenia Straży Pożarnej – mówił w homilii 23 maja bp Tadeusz Lityński. Okazją były Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Gorzowie Wlkp.

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI – TUTAJ

Tym razem lubuscy strażacy obchodzili swoje święto, przypadające tradycyjnie 4 maja we wspomnienie św. Floriana Patrona strażaków, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Nie zabrakło tego dnia także Mszy św., którą w intencji strażaków sprawowali bp. Tadeusz Lityński oraz ks. Przemysław Kaminiarz, diecezjalny kapelan Państwowej Straży Pożarnej i ks. Dariusz Glama, diecezjalny kapelan Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Nie wiem dlaczego i kto zdecydował, że tegoroczne wojewódzkie Święto Strażaka obchodzone jest w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, ale wyrażam radość, że w uroczystość Pięćdziesiątnicy w gorzowskiej katedrze gromadzi się wspólnota strażackiego stanu, dziękując Bogu za spełnione dobro i prosząc w dorocznej modlitwie o błogosławieństwo dla swojej służby – mówił w homilii bp. Lityński. – Można Święto Strażaka obchodzić w różnej formule, ale dziękuję, że nie zabrakło miejsca na modlitwę, na dziękczynienie i prośbę wyrażoną w Eucharystii, na wołanie o pomoc z pośrednictwem św. Floriana – dodał.

Biskup zielonogórsko-gorzowski w obecności władz PSP i OSP oraz władz cywilnych województwa i miasta podkreślił wdzięczność Bogu za dar powołania do bycia strażakiem. – Jest to powołanie, bo bardzo często potrzeba przekroczenia siebie, swoich słabości i dostrzeżenia dobra, które możemy uczynić – mówił. Wyraził też radość z tego, że tegoroczne świętowanie było możliwe w gorzowskiej katedrze. – Katedra stała się niejako wielkim, widzialnym znakiem dobra, które czynicie w swojej codzienności – mówił do strażaków, przypominając ich zaangażowanie w akcję gaszenia pożaru, który wybuchł w katedrze 1 lipca 2017 r.

Biskup Lityński docenił także rolę Straży Pożarnej w ugaszeniu niedawnego pożaru na plebani w diecezjalnym sanktuarium w Jakubowie. Dzięki sprawnej akcji udało się uratować życie i zdrowie księdza kustosza oraz m.in. wiele cennych relikwii, przechowywanych w domu parafialnym. Pasterz diecezji podziękował także podopiecznym św. Floriana za ich zaangażowanie w dzieło ratowania ludzkiego życia i mienia nie tylko podczas różnych klęsk żywiołowych, ale także podczas wypadków drogowych i katastrof budowlanych, a ostatnio także w czasie pandemii.

Tekst i zdjęcia – GOŚĆ NIEDZIELNY

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …