Święcenia kapłańskie

– Kapłan musi być człowiekiem Bożym – powiedział tuż przed udzieleniem święceń prezbiteratu bp Tadeusz Lityński.

Święcenia prezbiteratu 27 maja w gorzowskiej katedrze przyjęli diakoni, którzy ukończyli sześcioletnią formację w diecezjalnym seminarium duchownym. – Kapłani są współpracownikami biskupa. Wspierają go w realizacji powierzonej mu misji będącej kontynuacją posłannictwa zleconego przez Chrystusa Apostołom. Ich zadaniem jest głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów, a szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty. Kapłani przewodzą również i kierują lokalnymi wspólnotami wiernych – przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Święcenia kapłańskie przyjęli: Adam Czeponis – parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., Barnaba Dębicki – parafia pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie, Kamil Obała – parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, Andrzej Pytlik – parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, Adam Skubis – parafia pw. NMP Królowej Polski w Głogowie, Michał Szot – parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp., Jakub Świątek – parafia pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Głogowie (Krzepowie), Damian Wierzbicki – parafia pw. NMP Królowej Polski w Trzebielu i Mariusz Wysakowski – parafia pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

W homilii biskup przypomniał, że kapłan-duszpasterz to kapłan-pasterz. – Co to znaczy? To znaczy, że ma pomagać innym wprowadzać Chrystusa i Jego Ewangelię we wszystkie obszary życia ludzkiego. Poczynając od rodziny i szkoły, miejsca pracy i odpoczynku, po media i politykę. To olbrzymia przestrzeń działania przed każdym kapłanem – podkreślił pasterz diecezji.

– Kapłan musi być „człowiekiem Bożym”, a więc takim, który przez modlitwę żyje w ścisłym zjednoczeniu z Chrystusem. Karmi się Eucharystią i troszczy się o czystość swojej duszy, korzystając z sakramentu pokuty, i pomaga innym w drodze do świętości przez sakrament pokuty – dodał.

Jutro nowo wyświęceni kapłani, zgodnie ze zwyczajem, odprawią prymicyjne Msze św. w swoich rodzinnych parafiach, a od 24 czerwca zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. W okresie letnim będą zaangażowani głównie w prowadzenie diecezjalnych przedsięwzięć wakacyjnych. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwszą stałą placówkę duszpasterską.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …