Święcenia prezbiteratu

W zielonogórskiej konkatedrze diakoni z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przyjęli święcenia kapłańskie. 26 maja sakramentu święceń udzielił im bp Tadeusz Lityński.

– Drodzy kandydaci czy jesteście świadomi, że zostaliście wybrani spośród wielu ludzi i za chwilę zostaniecie prezbiterami, aby zajmować się sprawami Boga? Do obowiązków prezbiterów należy przekazywanie słów Bożych, szafowanie Bożymi darami w sakramentach świętych, okazywanie bliskości Boga w posłudze duszpasterskiej i katechetycznej, czuwanie nad miejscami poświęconymi przy wielu świątyniach i kaplicach naszej diecezji – mówił na początku homilii bp Lityński.

– Świąt jest głodny Boga i jak powietrza potrzebuje znaku Jego istnienia, Jego działania, Jego miłości – dodaje.

W tym roku święcenia kapłańskie przyjęli: Dariusz Korolik – parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Jasieniu, Marcin Krzyżanowski – parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp., Bartosz Warwarko – parafia pw.św. Anny w Jordanowie, Tomasz Westfal – parafia pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, Rafał Witkowski – parafia pw. św. Mikołaja w Skwierzynie i Wojciech Żabiński – parafia pw. Nawiedzenia NMP w Klenicy.

Kapłani są współpracownikami biskupa. – Wspierają go w realizacji powierzonej mu misji będącej kontynuacją posłannictwa zleconego przez Chrystusa Apostołom. Ich zadaniem jest głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów, a szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty. Kapłani przewodzą również i kierują lokalnymi wspólnotami wiernych – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Jutro zgodnie ze zwyczajem neoprezbiterzy odprawią prymicyjną Mszę św. w swoich rodzinnych parafiach. – Natomiast od 23 czerwca zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. W lecie będą zaangażowani głównie w prowadzenie diecezjalnych przedsięwzięć wakacyjnych. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwsze stałe placówki duszpasterskie – wyjaśnia ks. Sapieha.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …