Święto Ofiarowania Pańskiego

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia w Gorzowie Wlkp. i we Wschowie odbędą się spotkania księży biskupów z osobami konsekrowanymi: zakonnikami, siostrami zakonnymi oraz tymi, którzy wybrali indywidualne formy życia konsekrowanego.

Program spotkań:

Gorzów Wlkp. – kościół pw. św. Stanisława Kostki i św. Antoniego z Padwy, w którym posługują zakonnicy ze zgromadzenia Ojców Kapucynów
godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
godz. 15.30 – msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy
po mszy św. agapa;

Wschowa – kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, w którym posługują Ojcowie Franciszkanie
godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
godz. 15.30 – msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego
po mszy św. agapa.

Ofiary zbierane do puszek 2 lutego w parafiach całej diecezji będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.

Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. Dokonuje się to najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego. Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie. Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje nieco ponad 180 sióstr z 24 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 120 zakonników z 10 zgromadzeń. 2 kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych i 2 – do stanu wdów konsekrowanych.

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół wspomina przyniesienie Dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej, gdzie na jego spotkanie wychodzą Symeon i Anna, przedstawiciele ludu Izraela rozpoznający w Jezusie oczekiwanego Mesjasza i Zbawiciela wszystkich narodów. W tym dniu wierni gromadzący się w kościołach biorą udział w procesji ze świecami, co ma wyrażać ich gotowość na spotkanie z Chrystusem oraz pragnienie prowadzenia takiego życia, w którym inni ludzie mogą dostrzec światło Chrystusa.

ks. Andrzej Sapieha
Rzecznik Prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content