Zmarł ks. prałat Józef Kocoł

W niedzielę 28 stycznia 2018 r. w szpitalu w Nowej Soli zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. prałat Józef Kocoł, proboszcz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli i dziekan Dekanatu Nowa Sól.
Msza św. pożegnalna dla kapłanów z dekanatu Nowa Sól zostanie odprawiona w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli w piątek 2 lutego 2018 r. o godz. 20.00. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem księdza biskupa będzie odprawiona w sobotę 3 lutego o godz. 11.00, również w kościele parafialnym pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli. Po jej zakończeniu nastąpią dalsze obrzędy pogrzebowe na nowosolskim cmentarzu komunalnym w Otyniu.
Ks. Józef Kocoł urodził się 10 stycznia 1946 r. w Zaczerniu-Brzozówce. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. 31 maja 1970 r. otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską w diecezji tarnowskiej. Posługiwał jako wikariusz w Gromniku i Sękowej. W roku 1974 przeszedł do pracy duszpasterskiej w diecezji gorzowskiej (inkardynację uzyskał w 1988 r.). Pełnił funkcje wikariusza w Świdnicy, Rzepinie (od 1977 r.) i Nowej Soli (w parafii pw. św. Michała Arch., od 1981 r.). 17 grudnia 1984 r. bp Wilhelm Pluta powierzył mu kierowanie nowo utworzoną parafią pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli. Ks. Józef Kocoł od podstaw organizował tam duszpasterstwo parafialne oraz wybudował kościół i plebanię.
Pełnił również następujące urzędy i funkcje: wicedziekana Dekanatu Kożuchów (1987-1989); dziekana Dekanatu Nowa Sól (od 1989 r.); kapelana  Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli (od 2004 r.); duszpasterza Służby Zdrowia w rejonie nowosolskim (od 2009 r.).
Za gorliwość w pracy duszpasterskiej uzyskał następujące wyróżnienia: godność kanonika gremialnego Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej (8 kwietnia 1993 r.);  tytuł kapelana honorowego Jego Świątobliwości (20 marca 2010 r.).
Zmarłego kapłana polecajmy Bożemu Miłosierdziu.
Ks. Andrzej Sapieha, Notariusz Kurii
Foto: Katarzyna Buganik, Gość Niedzielny

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …