Paradyskie Dni Duszpasterskie

W dwóch turach 30 i 31 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbyły się Paradyskie Dni Duszpasterskie. To doroczne spotkanie biskupów i kapłanów naszej diecezji, którego celem jest zaplanowanie pracy duszpasterskiej w rozpoczynającym się roku.

– 99% mieszkańców naszej diecezji to są świeccy. To są osoby, które określamy jako nasi parafianie. Nawet nie cały jeden procent to jesteśmy my. Chcemy w otwartości na Ducha Świętego podjąć nowe wyzwania. Dzień dzisiejszy to nie tylko pewne nakreślenie programu, ale także okazja do tego by jak przed lustrem stanąć i spojrzeć na siebie. To również okazja do pielgrzymki wewnątrz siebie w Roku Miłosierdzia – powiedział na rozpoczęcie spotkania bp Tadeusz Lityński.

Na początku wszyscy zebrali się w kościele seminaryjnym na wspólnej modlitwie oraz katechezie „Wezwanie do pokuty. Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi dziś”, które wygłosił ks. Krzysztof Czapla SAC. W świątyni swoje przyrzeczenia złożyli także nowi proboszczowie naszej diecezji. W części wykładowej ks. Wojciech Lechów omówił sprawy katechezy parafialnej w naszych parafiach, a ks. Zbigniew Kobus przypomniał najważniejsze zasady sprawowania świętej liturgii. Na koniec podano aktualne komunikaty dotyczące różnych spraw diecezjalnych. Paradyskie spotkanie stało się także okazją do podziękowania proboszczom, współpracownikom oraz parafiom za zaangażowanie w przebieg Światowych Dni Młodzieży.

Ks. Adrian Put

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …