Odznaczenia diecezjalne dla wiernych świeckich

Grupa osób angażujących się szczególnie aktywnie w służbę na rzecz Kościoła otrzyma odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbędzie się podczas mszy św. sprawowanej w gorzowskiej katedrze w piątek 9 września br. o godz. 18.00.

Jedną z osób wyróżnionych w tegorocznej edycji odznaczenia diecezjalnego jest Małgorzata Daszczyszak z parafii pw. św. Marcina w podzielonogórskiej Świdnicy. Laureatka od ponad 30 lat jest członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Brała czynny udział w tworzeniu parafialnych struktur Akcji Katolickiej i Caritas. Od roku 1990 należy do Apostolatu Maryjnego. W 2009 r. została wybrana do Rady Krajowej tego zrzeszenia, a od roku 2014 jest jego moderatorem krajowym. Małgorzata Daszczyszak angażuje się również w działalność społeczną w swojej gminie. Należy do Rady Sołeckiej oraz pełni funkcję wiceprezesa lokalnego Klubu Seniora.

Pełna lista odznaczonych:

  • Jan Janowicz – Witnica
  • Grażyna Piechocka – Międzyrzecz (parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski)
  • Jan Domagała – Sulechów (parafia pw. św. Stanisława Kostki)
  • Krystyna Jadwiga Felińska – Szlichtyngowa
  • Elżbieta Moskalewicz – Szlichtyngowa
  • Małgorzata Maria Daszczyszak – Świdnica
  • Renata Rzeźnik – Zielona Góra (Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej)
  • Mirosława Frątczak – Zielona Góra (Archiwum Diecezjalne)
  • Dorota Ławniczak – Żary (Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin)

Kandydatów do uhonorowania diecezjalnym odznaczeniem przedstawiają parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne. Po zweryfikowaniu kandydatur przez kapitułę odznaczenia, ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje biskup diecezjalny. Osoby uhonorowane diecezjalnym wyróżnieniem otrzymują specjalny dyplom oraz odznaczenie w formie krzyża.

Wierni świeccy zasłużeni dla lokalnego Kościoła otrzymują wyróżnienia diecezjalne w rocznicę poświęcenia katedry w Gorzowie Wlkp. Liturgiczny obchód tej rocznicy ma w całej diecezji rangę święta, a w samej katedrze – uroczystości. Obchody rocznicy poświęcania kościoła katedralnego stanowią jedną z form wyrażenia jedności całej diecezji.

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content