poniedziałek , 13 stycznia 2025

Zakończyła się wizyta ad limina Apostolorum

Zakończyła się wizyta ad limina Apostolorum w której uczestniczy bp Tadeusz Lityński. W programie pielgrzymki było spotkanie z papieżem Franciszkiem, wizyta w dykasteriach Kurii Rzymskiej oraz Msze Święte w czterech bazylikach większych w Rzymie.GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Zakończyła się pielgrzymka drugiej grupy biskupów. W sobotę 16 października bp Tadeusz Lityński modlił się przy grobie św. Jana Pawła II w rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową.

Fotorelacja z wizyty ad limina apostolorum: TUTAJ.

16 października, 12.30

IFrameModlitwa przy grobie św. Jana Pawła II:

Podsumowanie wizyty w Rzymie

15 października, 18.20

„Wizyta ad limina apostolorum byłaby niepełna bez spotkania z »Piotrem naszych czasów« – Ojcem Świętym Franciszkiem. To spotkanie podkreśla jedność Kościoła i umacnia więź biskupów z papieżem. Ten kulminacyjny punkt wizyty miał miejsce w piątkowe przedpołudnie. Ojciec Święty rozmawiał z biskupami blisko dwie godziny w Pałacu Apostolskim. To wyjątkowy czas dzielenia się wspólną wiarą i doświadczeniem Kościoła w Polsce z Ojcem Świętym. Papieskie błogosławieństwo będzie towarzyszyć biskupom, którzy w najbliższych dniach powrócą do swoich diecezji. Dziękczynna Msza św. w bazylice św. Pawła za Murami, pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, spina klamrą tę pięciodniową wizytę, rozpoczętą w poniedziałek przy grobie św. Piotra Apostoła. Pozostała część dzisiejszego dnia to popołudniowe spotkanie w Sekretariacie Stanu i wieczorne w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej” – relacjonuje z Rzymu ks. Piotr Bartoszek.

15 października, 10.15

Za chwilę spotkanie z Ojcem Świętym:

Piąty dzień wizyty "ad limina"

15 października, 9.50

Biskupi w drodze na audiencję z Ojcem Świętym:

14 października, godz. 16.05

14 października, godz. 9.10

Czwartkowa polska Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra to stały punkt odniesienia dla Polaków mieszkających w Rzymie i pielgrzymujących do Wiecznego Miasta. Nie mogło zabraknąć na niej biskupów uczestniczących w wizycie „ad limina”, którzy w ten sposób rozpoczęli czwarty dzień spotkań i konsultacji w watykańskich dykasteriach. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel z diecezji toruńskiej. W homilii, przywołując dzieło Tomasza a Kempis, wskazał na konieczność stania przy Chrystusie, a nie przeciw Niemu. Wzorem takiej postawy w całym swoim życiu był święty papież Jan Paweł II, którego wstawiennictwu biskupi i wierni zawierzali sprawy Kościoła w Polsce. Wśród koncelebransów (ponad 100) nie zabrakło jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego. Dziś w programie wizyty „ad limina” jeszcze spotkania w Kongregacjach ds. Duchowieństwa oraz Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a po południu w Penitencjarii Apostolskiej” – relacjonuje ks. Bartoszek.

13. października, godz. 16.05

13. października, godz. 9.06

„Mszą w papieskiej bazylice Matki Bożej Większej na Eskwilinie rozpoczął się trzeci dzień wizyty ad limina Apostolorum biskupów z północnej i zachodniej części Polski. Eucharystia była sprawowana w kaplicy przechowującej wizerunek Matki Bożej czczonej jako Wybawicielka Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani). To właśnie tu często modlili się św. Jan Paweł II i jego następca, Benedykt XVI. Tutaj także rozpoczyna i kończy każdą swoją podróż apostolską papież Franciszek. Metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda, który przewodniczył dzisiejszej liturgii, w homilii nawiązał do postaci Matki Najświętszej, powierzonej nam przez Chrystusa na krzyżu. To Jej wstawiennictwu biskupi powierzają Kościół w Polsce i w poszczególnych diecezjach. Zaplanowane na dzisiejszy dzień są spotkania w Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego oraz w Papieskiej radzie ds. Nowej Ewangelizacji, zaś po południu w Komisji ds. Ochrony Nieletnich oraz w Dykasterii ds. Komunikacji, gdzie relatorem z ramienia episkopatu będzie Bp Tadeusz Lityński” – napisał rano ks. Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze.

Ad limina apostolorum

12. października, godz. 20.06

„Do Rzymu dotarła także delegacja z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu z kustoszem ks. Zbigniewem Tartakiem na czele. Przywiezione korony, które zwieńczą figurę Matki Bożej, zostaną w piątek poświęcone przez Ojca Świętego podczas audiencji dla biskupów polskich. Korony przyjął bp Tadeusz Lityński oraz  z bp Wiesław Śmigiel, biskup toruński” – relacjonuje ks. Piotr Bartoszek.

Ad limina apostolorum

12. października, godz.16.00

12. października, godz. 10.30

„Mszą św. w Bazylice papieskiej św. Jana na Lateranie rozpoczął się drugi dzień wizyty ad limina grupy biskupów polskich z metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Lateran to dawniej siedziba papieży, do dziś pozostaje katedrą Biskupa Rzymu – „Matką i Głową wszystkich kościołów miasta i świata”. A w programie do południa spotkania w Kongregacji ds. Biskupów oraz w Kongregacji Nauki Wiary, po południu zaś w trybunale Roty Rzymskiej” – pisze z Rzymu ks. Piotr Bartoszek

Ad limina apostolorum

11 października, godz. 21.00

„W poniedziałek wieczorem Ksiądz Biskup odwiedził Dom Generalny Sióstr Zmartwychwstanek, mieszczący się nieopodal stacji metra Lepanto. Matką generalną zgromadzenia jest pochodząca z Zielonej Góry s. Dorota Zygmunt CR. Spotkanie było okazją do modlitwy za wstawiennictwem bł. Celiny Borzęckiej, Założycielki zgromadzenia (jej relikwie znajdują się w tutejszej kaplicy), a podczas wspólnego posiłku nie zabrakło dzielenia się świadectwem i poznawania dawnej i obecnej działalności Sióstr Zmartwychwstanek’ – relacjonuje ks. Bartoszek.

Ad limina apostolorum

11 października, godz. 16.00

11 października, godz. 9.02

Wizyta ad limina apostolorum drugiej grupy biskupów polskich rozpoczęła się Mszą św. przy grobie św. Piotra apostoła w Grotach Watykańskich.

„Dziś szczególny dzień – liturgiczne wspomnienie św. Jana XXIII, wielkiego przyjaciela Polaków, oraz dokładnie 59. rocznica rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, który również został zainaugurowany w bazylice watykańskiej. Homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP” – relacjonuje ks. Piotr Bartoszek.

„Dwaj apostołowie świadczą, że prawdziwym uczniem Chrystusa jest tylko ten, kto potrafi śmiało podjąć dla Niego utrapienia, prześladowania, a nawet męczeństwo. Obaj uczą nas tego, że kto chce zreformować świat, musi zacząć od samego siebie” – powiedział w homilii abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

10 października

Prośba bp. Tadeusza Lityńskiego do diecezjan:

Tekst aktualizowany

 

Sprawdź także

XXXIX rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

22 stycznia przypada kolejna rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. W niedzielę 19 stycznia …

Skip to content