Uroczystość Bożego Ciała

W najbliższy czwartek 11 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, nie odbędą się duże procesje eucharystyczne w miastach. Księża biskupi udadzą się do kilku wiejskich parafii, gdzie będą przewodniczyć mszy św. i wezmą udział w niewielkich procesjach wokół kościołów.

Bp Tadeusz Lityński pojedzie do Wielisławic koło Strzelec Krajeńskich. Procesja wokół kościoła wyruszy tam po mszy św. sprawowanej o godz. 12.00. Bp Stefan Regmunt uda się do Zaboru niedaleko Zielonej Góry. Procesje zaplanowano tam po mszy św. sprawowanej o godz. 11.30. Natomiast bp Paweł Socha będzie przewodniczył mszy św. i procesji eucharystycznej o godz. 12.00 w Opalewie koło Świebodzina.

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół świętuje w Wielki Czwartek. Jednak od XIII w. obchodzi również osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ustanowienie Najświętszego Sakramentu przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy zostało dokładnie opisane w Ewangeliach wg św. Mateusza, Marka i Łukasza oraz w pierwszym liście do Koryntian św. Pawła Apostoła. Ponadto ewangelista Jan przekazał nam obszerną mowę Chrystusa na temat konieczności spożywania pokarmu eucharystycznego.

Kościół od początku dawał wyraz swojej wierze w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dlatego wierni nie tylko przyjmują Komunię św., ale również adorują Święte Postacie. Jedną z form tej czci jest procesja eucharystyczna, podczas której Najświętszy Sakrament jest uroczyście wynoszony z kościoła. Pierwsza procesja Bożego Ciała została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII. Używane do dzisiaj teksty liturgiczne tej uroczystości opracował wybitny teolog św. Tomasz z Akwinu. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach.

W tym roku z racji epidemii w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej obowiązują szczególne zasady organizowania procesji w dniu Bożego Ciała. Procesje nie będą jak zwykle przechodzić przez ulice miejscowości, lecz jedynie wokół kościoła. Nie urządza się również czterech ołtarzy. Tam, gdzie przejście wokół kościoła jest niemożliwe, księża wyjdą przed kościół z Najśw. Sakramentem i udzielą błogosławieństwa eucharystycznego.

ks. Andrzej Sapieha

Triduum Paschalne 2024

Trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego noszą nazwę Triduum Paschalnego. Jest …