Uroczystość Wszystkich Świętych i dzień zaduszny

We wtorek 1 listopada na cmentarzach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej modlono się za zmarłych. Tego dnia w kościołach i kaplicach dziękowano Bogu za dar tych wiernych, którzy osiągnęli już chwałę nieba. W dzień zaduszny rozpoczęła się w kościołach naszej diecezji modlitwa wspominkowa za zmarłych. Początek listopada to tradycyjny czas radości i zadumy.

Biskup diecezjalny Tadeusz Lityński przewodniczył modlitwie za zmarłych i uroczystej Mszy św. na gorzowskim cmentarzu chwalęcickim. Na największej gorzowskiej nekropolii Mszę św. odprawiono w kaplicy cmentarnej, a tradycyjna procesja z modlitwą za zmarłych wyruszyła spod głównej bramy przy ul. Żwirowej.

W Zielonej Górze główne uroczystości odbyły się na starej części cmentarza komunalnego przy ul. Wrocławskiej. Tu wraz z wiernymi modlił się bp Paweł Socha. O godz. 14 rozpoczęła się procesja, która przeszła do kaplicy cmentarnej, przed którą ksiądz biskup odprawił Mszę św. –  1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych modlimy się o świętość, czyli o obecność Chrystusa w naszych sercach. A przede wszystkim modlimy się dzisiaj za wszystkich zmarłych, zwłaszcza spoczywających na tym cmentarzu, aby Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu przebaczył im wszystkich grzechy i słabości i przyjął ich do swojej wiecznej chwały w swoim domu ojcowskim – powiedział podczas Mszy św. bp Paweł Socha.

W Głogowie Msze św. i procesje modlitewne za zmarłych odbyły się na Brzostowie o godzinie trzynastej, na cmentarzu przy ulicy Legnickiej o godzinie piętnastej, zaś na Krzepowie o dziesiątej.

W wielu kościołach naszej diecezji pojawiły się okolicznościowe dekoracje dedykowane tym, którzy odeszli na tamten świat z naszych parafii w ostatnim roku. Za nich i za wszystkich bliskich naszym sercom trwać będą teraz modlitwy wspominkowe. Zwyczaj wspominania w liturgii imion osób ważnych i szczególnie bliskich istniał już w starożytności. Z czasem został on zawężony tylko do imion papieża, biskupa, świętych oraz zmarłych polecanych w liturgii. Z tego zrodził się zwyczaj polecania Bogu imiennie zmarłych w specjalnych nabożeństwach błagalnych.

Ks. Adrian Put

Niedziela Palmowa 2024

W Niedzielę Palmową, zwaną również Niedzielą Męki Pańskiej, w tym roku przypadającą 24 marca, rozpoczyna się Wielki …