Uroczystości 3 maja w Zielonej Górze

– Maryja stoi również pod krzyżem naszego narodu. Jej zawierzajmy nasze polskie dziś i jutro – mówił bp Lityński w zielonogórskiej konkatedrze.

Bp Tadeusz Lityński w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i w 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przewodniczył Mszy św. w zielonogórskiej konkatedrze.

W ponadtysiącletniej historii naszego narodu, jak przypomniał w homilii bp Tadeusz Lityński, z łatwością dostrzegamy, że nasze narodowe losy złączyły się od samego początku z Matką Najświętszą i że Ona była i jest naszą drogą do Chrystusa, jej Syna. – Wystarczy przypomnieć, że nabożeństwem do Niej odznaczała się Dąbrówka, żona Mieszka I, który wraz z całym narodem przyjął chrzest. Znanym Jej czcicielem był św. Wojciech, który gruntował w narodzie przyjętą co dopiero wiarę. Najstarsze świątynie w Polsce są poświęcone Matce Chrystusa i były wznoszone najczęściej pod wezwaniem Jej Wniebowzięcia. Najstarsza pieśń polska „Bogurodzica” była przez długi czas hymnem narodowym – wyliczał przykłady biskup.

Dzień dzisiejszy, jak zauważył biskup, nie może być tylko wypełniony wspomnieniami i musimy również uświadomić sobie nasze obowiązki wobec Chrystusa i Jego Matki. – Nie wystarczy tylko chlubić się opieką Maryi nad naszym narodem, lecz mamy jednocześnie pamiętać o tym, że wypływają stąd wielkie zobowiązania. Skoro Maryja jest naszą Matką, to powinniśmy się w Nią zapatrzeć i naśladować Jej życie. A Ona zawsze towarzyszyła Chrystusowi, zawsze była z Nim zjednoczona. Stąd i naszym największym pragnieniem ma być nie co innego, jak troska o to, by jak najściślej zjednoczyć się z naszym Zbawicielem – podkreślił pasterz diecezji.

W nawiązaniu do 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja sporo miejsca w homilii bp Lityński poświęcił także kwestiom patriotyzmu i ojczyzny. – Dojrzały patriotyzm nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem i zamykaniem się na inne kultury i tradycje. Z drugiej jednak strony nie ma nic wspólnego z coraz bardziej dziś modnym internacjonalizmem, zamazującym różnice między poszczególnymi narodami – podkreślił bp Lityński.

Po zakończeniu liturgii jej uczestnicy przeszli pod obelisk Konstytucji 3 Maja w parku im. gen. Józefa Sowińskiego, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Misterium Pasyjne w Ośnie Lubuskim

Parafia w Ośnie Lubuskim zaprasza na Misterium Pasyjne. Wydarzenie odbędzie się w piątek 22 marca …

Skip to content