poniedziałek , 13 stycznia 2025
Fot. Krzysztof Król /GOŚĆ NIEDZIELNY

W Skwierzynie powstało sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej

Bp Tadeusz Lityński 22 maja w Skwierzynie ustanowił nowe sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej. To miejsce dedykowane w sposób szczególny przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom.

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI – TUTAJ

Liturgii na wstępie, której odczytano dekret o ustanowieniu w Skwierzynie sanktuarium, przewodniczył bp Tadeusz Lityński, a koncelebrował ją bp Paweł Socha oraz wielu kapłanów z regionu, a także pracujących w minionych latach w Skwierzynie.

Na wstępie Mszy św. bp Tadeusz Lityński podkreślił, że to bardzo radosny dzień dla całej diecezji i wszystkich środowisk kresowych. – To także radosny dzień dla Ziemi Lubuskiej. Odkrywamy w nim na nowo, jak ważna jest pamięć, jak ważny jest szacunek dla przeszłości i jak ważna jest wspólnota – mówił bp Lityński.

– Dla wszystkich odwiedzających tę świątynię i zanoszących tu modlitwę dziękczynienia, prośby, błagania czy szukających światła na rozstajach dróg życiowych, niech będzie to miejsce szczególnego działania Bożego Ducha. Działania łaski Bożej i wsparcia – dodał.

Okolicznościową homilię wygłosił ks. Paweł Holc CM, wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji.

Radości z ustanowienia sanktuarium nie kryje tutejszy proboszcz i nowy kustosz skwierzyńskiego sanktuarium. – Sanktuarium miało powstać w ubiegłym roku, ale sytuacja pandemiczna wszystkich zaskoczyła i musieliśmy przenieść uroczystości na ten rok – wyjaśnia ks. Kazimierz Małżeński CM.

Obecny na uroczystości prezes IPN Jarosław Szarek podkreśla, że nowe sanktuarium ma być miejscem dedykowanym głównie przesiedleńcom z Kresów Wschodnich i ich potomkom. – Przyjeżdżali wtedy w nieznane. Brali ze sobą cześć swojego dorobku, a także to co było dla nich cenne, czyli obraz łaskami słynący Matki Bożej Klewańskiej – mówił prezes IPN.

Obraz Matki Bożej Klewańskiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w. Zdaniem historyków sztuki namalowano go w północnych Włoszech, względnie w Szwajcarii bądź na Górnym Śląsku. Wizerunek odbierał cześć w kościele w kościele w Klewaniu na Wołyniu. Klewanianie byli przekonaniu, że opiece Maryi zawdzięczają ocalenie z rzezi wołyńskiej. Gdy 17 maja 1945 r. opuścili swoje rodzinne domy i udali się na tzw. Ziemie Odzyskane, zabrali ze sobą obraz Matki Bożej. 6 czerwca 1945 r. dotarli do Skwierzyny. Najpierw obraz był ukrywany na plebanii. W roku 1950 umieszczono go w kaplicy pod chórem skwierzyńskiego kościoła. Po 18 latach przeniesiono go do ołtarza głównego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i lokoalnych, reprezentanci służb mundurowych, kapłani, siostry zakonne oraz oczywiście dawni mieszkańcy Klewania, którzy w 1945 r. przywieźli ze sobą do Skwierzyny łaskami słynący obraz Matki Bożej Klewańskiej.

Wydarzenie swoim patronatem objął Prezydent RP – Andrzej Duda.

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content