Wielki Czwartek – święto kapłanów

W Wielki Czwartek rano o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której zostanie poświęcone święte krzyżmo oraz olej chorych i olej katechumenów. Do udziału w tej Eucharystii i do koncelebrowania jej wraz ze swoim biskupem zaproszeni są wszyscy kapłani pełniący posługę na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a szczególnie duchowni obchodzący w bieżącym roku swoje kapłańskie jubileusze.
Sprawowanie mszy krzyżma uważa się za jeden z głównych przejawów pełni kapłaństwa biskupa. Wspólna koncelebracja tej liturgii ukazuje w szczególny sposób jedność prezbiterów ze swoim biskupem. Podczas porannej mszy Wielkiego Czwartku wszyscy obecni na niej duchowni odnawiają zobowiązania podjęte w momencie przyjmowania święceń kapłańskich. Odbywa się to po homilii w formie liturgicznego dialogu księży z biskupem, który przewodniczy celebracji.

Oleje, które zostaną poświęcone w Wielki Czwartek rano, to święte krzyżmo, olej chorych i olej katechumenów. Krzyżma używa się podczas sprawowania sakramentu chrztu i bierzmowania oraz przy święceniach biskupich i kapłańskich. Olej chorych służy do udzielania sakramentu namaszczenia chorych. Natomiast olejem katechumenów namaszcza się kandydatów przygotowujących się do przyjęcia chrztu.

W roku 2017 jubileusze kapłańskie obchodzą:
60. rocznica święceń kapłańskich
bp Adam Dyczkowski – Zielona Góra
ks. Czesław Ucieklak – Wschowa
ks. Jan Dyrda – Zielona Góra
ks. Józef Andrzejewski – Rzepin
ks. Jan Błąd – Wrocław
ks. Zygmunt Malicki – Zielona Góra
ks. Henryk Nowik – Zielona Góra
ks. Zenon Prętki – Zielona Góra
ks. Tadeusz Szewczyk – Zielona Góra
ks. Dionizy Łyduch – Zielona Góra
50. rocznica święceń kapłańskich
ks. Franciszek Matuła – Turza
ks. Jan Truty – Nowa Sól
25. rocznica święceń kapłańskich
ks. Marek Bodziony – Zielona Góra
ks. Grzegorz Chojnacki – Szczecin
ks. Grzegorz Cyran – Gorzów Wlkp.
ks. Krzysztof Dulny – Rokitno
ks. Piotr Franek – Jordanowo
ks. Andrzej Gwóźdź – Kowalów
ks. Jacek Heyduk – Białołęka
ks. Krzysztof Kocz – Zielona Góra
ks. Robert Kornecki – Sulechów
ks. Krzysztof Lebiecki – Komorów
ks. Piotr Matus – Jaczów
ks. Józef Tomiak – Rokitno
ks. Robert Perłakowski – Płoty
Poranna msza z obrzędem poświęcenia olejów nie należy jeszcze do Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się dopiero w Wielki Czwartek wieczorem od Mszy Wieczerzy Pańskiej, a kończy się nieszporami Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną.
ks. Andrzej Sapieha, Rzecznik Prasowy

Zmarł ks. prałat Zygmunt Zając

W środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku …