Wigilia Paschalna w Paradyżu

– Przyjęliśmy światło Chrystusa, aby przekazywać je innym – mówił bp Tadeusz Lityński podczas liturgii Wigilii Paschalnej w Paradyżu.

Na początku homilii biskup odniósł się do paschału wnoszonego do świątyni. – Świeca ma sens wówczas, gdy jest nie tylko dekoracją. Ale wówczas, gdy płonie i daje światło, choć sama się wypala. Przyjęliśmy światło Chrystusa, aby przekazywać je innym – mówił bp Lityński.

– Uświadamiamy sobie, że jesteśmy jednym ze źródeł Chrystusowego światła, aby sobie i innym pomóc odkryć prawdę o Bogu i Jego miłości, prawdę o człowieku i jego życiowej misji, którą jest miłość. Czynimy to przez modlitwę. Dlatego proszę, aby przy wielkanocnym śniadaniu nie zabrakło jutro daru modlitwy, a na stole niech nie zabraknie palącej się świecy, aby przypominała nam światło Chrystusa Zmartwychwstałego – dodał.

Biskup przypomniał, że zmartwychwstanie Chrystusa nie jest jedynie wspominaniem wydarzenia z przeszłości. – W tej mierze, w jakiej jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem, już dziś „przeszliśmy ze śmierci do życia”, już teraz żyjemy życiem wiecznym, które nie jest jedynie rzeczywistością, jaka następuje po śmierci, lecz zaczyna się dziś w naszej komunii z Chrystusem – podkreślił bp Lityński.

Przejście ze śmierci do życia dzięki sakramentowi chrztu jest prawdziwą istotą liturgii tej świętej nocy. – Dzisiaj winniśmy stanąć w duchu wdzięczności przed Bogiem za naszych kochanych rodziców, za ich miłość i troskę o nasze życie doczesne i wieczne – mówił biskup i kontynuował: – A teraz naszym zadaniem jest przyjąć ten dar, poznawać coraz bardziej radykalnie prawdę naszego chrztu. Co roku w noc paschalną jesteśmy wezwani, byśmy na nowo zanurzyli się w wodach chrzcielnych, przeszli ze śmierci do życia i stali się prawdziwymi wyznawcami Zmartwychwstałego Pana – dodał na koniec.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Bp Lityński do KSM: Istotą apostolstwa świeckich jest odważne dawanie świadectwa

– Istotą apostolstwa świeckich jest również odważne dawanie świadectwa swojej wiary przez publiczny kult, modlitwę, …

Skip to content