XXVI rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

22 stycznia przypada 36. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Jej diecezjalne obchody będą miały miejsce w katedrze gorzowskiej w najbliższą niedzielę 23 stycznia.
Program wydarzeń rocznicowych:
godz. 11.30 – Montaż słowno-muzyczny poświęcony postaci bp. Wilhelma Pluty w wykonaniu uczniów gorzowskich szkół katolickich;
godz. 12.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego; homilię wygłosi ks. dr Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze. Po jej zakończeniu przewidziano modlitwę przy grobie sługi Bożego w kruchcie katedralnej.

Tego samego dnia podczas mszy św. we wszystkich parafiach rocznica śmierci bp. Wilhelma Pluty zostanie wspomniana poprzez dodanie do modlitwy powszechnej wezwania z intencją o beatyfikację sługi Bożego, natomiast przed końcowym błogosławieństwem duszpasterze odmówią wraz z wiernymi specjalną modlitwę w tej samej intencji oraz przypomną o potrzebie informowania kurii diecezjalnej o łaskach otrzymanym za przyczyną bp. Pluty.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Wyróżniał się wielką gorliwością w sprawowaniu posługi biskupiej. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy niedaleko Krosna Odrzańskiego. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.
Więcej o słudze Bożym bp. Wilhelmie Plucie w specjalnej sekcji naszego serwisu internetowego:

Zielonogórskiej Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …