poniedziałek , 22 kwietnia 2024

XXXV rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

22 stycznia przypada 35. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Jej diecezjalne obchody będą miały miejsce w Gorzowie Wlkp. podczas mszy św. odprawianej w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w najbliższą niedzielę 24 stycznia o godz. 10.30. W liturgii, obok biskupa Tadeusza Lityńskiego, wezmą też udział bp Paweł Socha i bp Stefan Regmunt.
Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Wyróżniał się wielką gorliwością w sprawowaniu posługi biskupiej. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …