Zbliża się Tydzień Ekumeniczny

W dniach 18-25 stycznia przypada Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Główne nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych reprezentujących różne wspólnoty chrześcijańskie oraz gości z Niemiec zostanie odprawione w piątek 20 stycznia o godz. 18.30 w katedrze gorzowskiej. Spotkaniu będzie przewodniczył bp Adrian Put. Homilię wygłosi ks. Jan Jodłowski, proboszcz gorzowskiej parafii greckokatolickiej. W modlitwie weźmie również udział delegacja Rady Ekumenicznej z Frankfurtu nad Odrą.
Natomiast w Zielonej Górze nabożeństwo z modlitwą o jedność odbędzie się w niedzielę 22 stycznia o godz. 17.00 w kościele ewangelicko-augsburskim przy Placu Bohaterów. W trakcie nabożeństwa zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej niedawno zmarłego przed rokiem proboszcza tej parafii, ks. Dariusza Lika.
Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan są słowa z Księgi Izajasza (1, 17): „Czyńcie dobro. Szukajcie sprawiedliwości”. Prorok Izajasz wzywał, aby wspólnie czynić dobro, szukać sprawiedliwości i ratować uciśnionych oraz chronić słabych. Współcześni chrześcijanie powinni zadać sobie pytanie, w jaki sposób mogą razem stawić czoła złu i niesprawiedliwości naszych czasów. Rozważania i modlitwy na spotkania ekumeniczne przygotowała tym razem Rada Kościołów Minnesoty (USA).
Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w Polsce i w wielu innych krajach co roku w dniach 18-25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez Paula Watsona, pioniera ruchu ekumenicznego z USA. W Kościele katolickim w Polsce poprzedza go Dzień Judaizmu (17 stycznia), a tuż po jego zakończeniu, 26 stycznia, obchodzi się Dzień Islamu. Materiały duszpasterskie do wykorzystania w czasie Tygodnia Ekumenicznego trafiły do wszystkich parafii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content