Zjazd Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych w Paradyżu

XIX Zjazd Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych odbył się od 18 do 20 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.

W trakcie trzech dni była okazja do refleksji, wymiany myśli i modlitwy. Pierwszego dnia z uczestnikami zjazdu spotkał się bp Tadeusz Lityński, który współkoncelebrował Mszę św. z bp. Piotrem Gregerem – przewodniczącym podkomisji ds. muzyki kościelnej przy KEP oraz jego poprzednikiem bp. Stefanem Cichym.

– Realizujemy powołanie chrześcijańskie, czyli swoim życiem głosimy prawdę o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Co więcej wielu z nas poprzez święcenia otrzymało mandat misyjny, odpowiedzialność za innych, za ich życie wieczne – mówił w homilii pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

– Tę odpowiedzialność można realizować przy ołtarzu, na ambonie, w salce katechetycznej. Ale także uświadamiamy sobie, że można misję chrześcijańską i kapłańską realizować przy instrumencie muzycznym, przy partyturze, w pracy z chórem kościelnym, zespołem śpiewaczym, czy scholą liturgiczną – dodał.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych co roku wręcza medal „Per musicam ad fidem”. W tym roku otrzymał je poprzedni prezes stowarzyszenia – ks. prof. Antonii Reginek, który jest prezbiterem archidiecezji katowickiej.

Stowarzyszenie ma na celu troskę o dobro i piękno muzyki sakralnej, a także badanie, kultywowanie i upowszechnianie muzyki sakralnej. – Obecnie Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych zrzesza 162 osoby z całej Polski. To szeroko rozumiani muzycy kościelni. Są wśród nich: wykonawcy, kompozytorzy, artyści, a także naukowcy. Duży odsetek to kapłani, ponieważ są związani z edukacją w seminariach, wydziałach muzycznych czy szkołach organistowskich – tłumaczy ks. Lucjan Dyka, prezes stowarzyszenia.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …

Skip to content