Zmarł ks. Jan Radkiewicz

W czwartek 2 grudnia 2021 r., w 69. roku życia i 44. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr hab. Jan Radkiewicz, prof. US.

Msza św. pożegnalna z udziałem kapłanów Dekanatu Sulechów zostanie odprawiona w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie we wtorek 7 grudnia br. o godz. 19.30. Natomiast msza św. pogrzebowa – w środę 8 grudnia br. o godz. 11.00 również w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Mszę pogrzebową poprzedzi czuwanie modlitewne od godz. 10.00, zaś po jej zakończeniu nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Sulechowie.

Ks. kan. Jan Radkiewicz urodził się 8 sierpnia 1952 r. w Cybince w rodzinie Stanisława i Wiktorii z d. Weryszko. Rodzice mieszkali w Białkowie i tam prowadzili gospodarstwo rolne. Uczył się w szkole podstawowej w Cybince oraz w liceum ogólnokształcącym w Słubicach, gdzie w 1971 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. W latach 1971-1977 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. 8 maja 1977 r. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich otrzymał święcenia kapłańskie z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Po święceniach pracował jako wikariusz w Kostrzynie nad Odrą (zastępstwo wakacyjne w 1977 r.), Zbąszynku (1977-79) i Sulechowie (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, 1979-1981). W 1979 r. uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1981 r. został skierowany do Niemiec na dalsze studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Albrechta i Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim. Powrócił do Polski w roku 1988 i pełnił funkcję wikariusza w parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. przygotowując się jednocześnie do obrony pracy doktorskiej. Stopień doktora teologii uzyskał 16 lutego 1989 r. we Fryburgu Bryzgowijskim. W 1990 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Nowym Kramsku. Równocześnie rozpoczął pracę dydaktyczną jako wykładowca teologii dogmatycznej w diecezjalnym seminarium duchownym w Paradyżu. Pełnił również funkcje dekanalne w Dekanacie Sulechów: dekanalnego duszpasterza rodzin (od 1994 r.) i przez krótki czas wicedziekana (w 2003 r.). 18 sierpnia 2003 r. został zwolniony z urzędu proboszcza w Nowym Kramsku i uzyskał urlop naukowy. Po jego ukończeniu w 2005 r. został proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Zielonej Górze. Urząd ten pełnił do 2009 roku. 28 czerwca 2010 r. uzyskał habilitację na Katolickim Uniwersytecie w Ružomberku na Słowacji. Od 1 stycznia 2004 r. był zatrudniony na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego jako adiunkt, natomiast od 1 stycznia 2017 r. jako profesor nadzwyczajny US.

Mieszkał na terenie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie kontynuując pracę naukową i dydaktyczną oraz pomagając w duszpasterstwie.

Przez wiele lat był członkiem diecezjalnej Komisji Liturgicznej, a przez pewien czas również Rady Kapłańskiej. Od 2009 r. został włączony do diecezjalnego gremium cenzorów.

5 kwietnia 2012 r. wyróżniono go tytułem kanonika honorowego Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi.

Msza z poświęceniem krzyżma

W Wielki Czwartek przed południem bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św., podczas której zostało poświęcone …