poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Zmarł ks. kan. Dionizy Łyduch

8 grudnia 2020 r. w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w wieku 86 lat i w 63 roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Dionizy Łyduch, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek 10 grudnia br. o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Trzcianie k. Bochni (diecezja tarnowska). Poprzedzi ja czuwanie modlitewne od godz. 11.30. Natomiast bezpośrednio jej zakończeniu nastąpią dalsze obrzędy pogrzebowe na cmentarzu parafialnym w Trzcianie i złożenie ciała zmarłego w grobowcu kapłańskim.

W tym samym dniu również o godz. 12.00 w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Klenicy, w której śp. ks. Dionizy Łyduch posługiwał jako proboszcz w latach 1987-2007, w jego intencji zostanie odprawiona msza św. poprzedzona modlitwą różańcową o 11.30.

Ks. kan. Dionizy Łyduch urodził się 26 września 1934 r. w Trzcianie k. Bochni. W latach 1952-57 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Na kapłana diecezji tarnowskiej został wyświęcony 29 września 1957 r. W latach 1957-68 posługiwał jako wikariusz na terenie diecezji tarnowskiej w parafiach: Czermin, Gnojnik i Krynica Zdrój. W 1968 r. poprosił o zgodę na podjęcie pracy duszpasterskiej na terenie obecnej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Z dniem 2 lipca 1968 r. został wikariuszem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich. 2 stycznia 1974 r. mianowano go administratorem parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim. W 1975 r. uzyskał tytuł magistra teologii, a 9 marca 1979 r. został inkardynowany do diecezji gorzowskiej. W latach 1987-2007 r. był proboszczem parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klenicy. W roku 1991 włączono go do grona kanoników honorowych Kapituły Katedralnej. 1października 2007  r. przeszedł w stan spoczynku. Jako emeryt zamieszkał najpierw przy parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie, a od 2015 r. przeniósł się do Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze.

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …