Zmarł ks. prałat Ryszard Nowak

W piątek 29 listopada 2019 r. w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. prałat Ryszard Nowak, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Pożegnanie zmarłego Kapłana w diecezji odbędzie się w poniedziałek 2 grudnia 2019 r. w kościele parafialnym w Niegosławicach. O godz. 10.00 – wystawienie trumny i czuwanie modlitewne. O godz. 11.00 msza św. żałobna pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Następnie trumna z ciałem zostanie przewieziona do rodzinnej miejscowości zmarłego.

Pogrzeb będzie miał miejsce we wtorek 3 grudnia 2019 w miejscowości Uchanie (diec. zamojsko-lubaczowska). O godz. 13.15 msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Uchaniach, a następnie złożenie ciała do grobu rodzinnego na miejscowym cmentarzu.

Śp. ks. prałat Ryszard Nowak urodził się 22 września 1936 r. w Jarosławcu. Uczył się w Szkole Podstawowej w Uchaniach, następnie przez rok uczęszczał do Gimnazjum Biskupiego w Lublinie. W 1951 r. przerwał jednak naukę i pracował w gospodarstwie rolnym swoich rodziców. Od roku 1953 zamieszkał w Szczecinie, gdzie pracował w Sądzie Wojewódzkim równocześnie kontynuując naukę w Technikum Finansowym, które ukończył w 1956 r. Przez kolejne dwa lata uczęszczał do Studium Nauczycielskiego w Szczecinie, a później pracował w szczecińskiej PSS. W roku 1958 rozpoczął studia w seminarium duchownym w Paradyżu. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1964 r. w Gorzowie Wlkp. z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Pracował jako wikariusz w Wołczkowie (1964-66), Bobrówku (1966-68), Rozłazinie (1968-70), Kostrzynie nad Odrą (1970-74) i Jakubowie (1974-78). W latach 1974-1981 był proboszczem w Pławiu, a następnie – w latach 1981-97 – w Niegosławicach. W tym czasie, od 1982 r. aż do przejścia na emeryturę pełnił również urząd wicedziekana Dekanatu Szprotawa. 18 lutego 1992 r. otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości. W roku 1997 przeszedł w stan spoczynku nadal zamieszkując w parafii w Niegosławicach. W trakcie emerytury, od października 1999 r. do sierpnia 2000 r., został ponownie wezwany do pełnienia posługi proboszcza w Niegosławicach. Ostatnie tygodnie życia spędził w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze.

Zmarłego Kapłana polecajmy Bożemu Miłosierdziu.

ks. Andrzej Sapieha
Notariusz Kurii

Misterium Pasyjne w Ośnie Lubuskim

Parafia w Ośnie Lubuskim zaprasza na Misterium Pasyjne. Wydarzenie odbędzie się w piątek 22 marca …