piątek , 17 Sierpień 2018
Strona główna / Wiadomości / Zmarł ks. Stanisław Jaworecki

Zmarł ks. Stanisław Jaworecki

We wtorek, 31 lipca 2018 r., w szpitalu w Głogowie, w wieku 72 lat zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. dr Stanisław Jaworecki, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie.

Msza św. pożegnalna z udziałem kapłanów dekanatów głogowskich zostanie odprawiona w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała w Głogowie w czwartek, 2 sierpnia br., o godz. 20.00 (od godz. 19.00 modlitwa różańcowa).

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem księdza biskupa sprawowana będzie w piątek, 3 sierpnia br., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała w Głogowie (od godz. 10.00 modlitwa różańcowa). Po jej zakończeniu nastąpi przejazd i dalsze obrzędy pogrzebowe na cmentarzu komunalnym w Głogowie (ul. Legnicka).

Ks. kan. dr Stanisław Jaworecki urodził się 24 kwietnia 1946 r. w Gebhardshagen (Niemcy). W latach 1967-1973 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1973 r. w Pelplinie. Po święceniach podjął pracę duszpasterską w diecezji pelplińskiej do 1974 r. (wikariusz parafii Swarożyn), a następnie w diecezji gorzowskiej i zielonogórsko-gorzowskiej w następujących parafiach:

  • od 01.07.1974 r. do 03.12.1976 r. – wikariusz parafii Rzepin
  • od 04.12.1976 r. do 15.10.1979 r. – wikariusz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze
  • od 16.10.1979 r. do 06.12.1981 r. – wikariusz parafii Wschowa
  • od 07.12.1981 r. do 30.06.1982 r. – wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.
  • od 01.07.1982 r. do 12.11.1982 r. – wikariusz parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp. i parafii Deszczno
  • od 13.11.1982 r. do 21.08.1986 r. – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Gorzowie Wlkp.
  • od 22.08.1986 r. do 28.12.1989 r. – proboszcz parafii w Konradowie
  • od 29.12.1989 r. do 31.07.2016 r. – proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie.

Inkardynowany został do diecezji gorzowskiej w dniu 22 września 1980 r.

Pełnił ponadto funkcje dziekana Dekanatu Głogów – św. Mikołaja (1990-2016), wizytatora rejonowego przy Wydziale Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej (1993-1997) oraz biegłego historyka w procesie beatyfikacyjnym bpa Wilhelma Pluty (2002-2015). W dniu 8 kwietnia 1993 r. otrzymał godność kanonika gremialnego Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej. Od 1 sierpnia 2016 r. rezydent parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie. Zmarłego Kapłana polecajmy Bożemu Miłosierdziu.

ks. Piotr Kubiak
kanclerz Kurii

Sprawdź także

Pątnicy z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na Jasnej Górze

Bp Tadeusz Lityński powitał na Jasnej Górze 1000 pątników z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i nauczycieli z …