poniedziałek , 10 czerwca 2024

Zmarł ks. Tadeusz Moroń

3 stycznia 2021 r., w 83. roku życia i 56. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. Tadeusz Moroń, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Pogrzeb śp. ks. Tadeusza Moronia odbędzie się we wtorek 5 stycznia br. w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze według następującego porządku:
  • godz. 12.00 – czuwanie modlitewne;
  • godz. 12.30 – msza św. pogrzebowa;
  • godz. 13.30 – dalsze obrzędy pogrzebowe na cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej (procesja wyruszy od bramy przy nowej części cmentarza).
Ks. Tadeusz Moroń urodził się 20 marca 1937 r. w Lipowej koło Żywca (wówczas archidiec. krakowska, obecnie diec. bielsko-żywiecka) w rodzinie Jana i Anieli z d. Michalskiej. W 1951 r. ukończył szkołę podstawową i przez dwa lata pomagał ojcu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego ze względu na śmierć matki. Następnie podjął naukę w Zasadniczej Szkole Drzewnej w Żywcu, jednak po roku przeniósł się do szkoły prowadzonej przez salezjanów w Oświęcimiu, a później w Kopcu. W latach 1956-58 ukończył Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Żywcu, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości. Po maturze wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 28 czerwca 1964 r. we Wrocławiu otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Kominka. Pracował jako wikariusz w Złotoryi, Raciborowicach, Świdnicy (par. pw. św. Stanisława), Brzegu i Nowej Soli (par. pw. św. Michała). 28 czerwca 1972 r., po reorganizacji struktur kościelnych i ustanowieniu nowych diecezji, został inkardynowany do diecezji gorzowskiej. Był wikariuszem w Sławie, Międzyrzeczu (par. pw. św. Jana Chrzciciela) i Skąpem. 13 czerwca 1980 r. został proboszczem parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Kijach. 31 lipca 1981 r. objął parafię pw. św. Jerzego w Mirocinie Górnym. 25 sierpnia 1989 r. przeszedł w stan spoczynku. Na emeryturze mieszkał najpierw we Wrocławiu, później w Bielsku Białej, a od roku 2003 w zielonogórskim Domu Księży Emerytów.

Sprawdź także

Główny odpust w Rokitnie

W sanktuarium w Rokitnie trwają obchody święta patronalnego Matki Bożej Rokitniańskiej. Rozpoczęły się już w …

Skip to content