25-lecie sakry biskupiej bp. Stefana Regmunta

Bp Stefan Regmunt 5 stycznia świętował 25-lecie sakry biskupiej. Uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu, z udziałem arcybiskupów, biskupów i zaproszonych gości, odbyła się w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Słowo wprowadzenia do uroczystego dziękczynienia za 25 lat sakry biskupiej jubilata bp. Stefana Regmunta wygłosił bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Przed 25 laty w dniu 6 stycznia 1995 roku został posłany w bazylice watykańskiej przez św. Jana Pawła II, aby świadczyć o światłości. Swoje zadanie i obowiązki odważnego świadka Ewangelii wypełniał gorliwie i z całkowitym oddaniem – mówił Pasterz diecezji.

– Dziękujemy ci biskupie Stefanie, że wyruszyłeś w drogę i zaniosłeś otrzymany dar pełni kapłaństwa w posłudze głoszenia Ewangelii, szafowaniu sakramentów świętych, przewodzenia wspólnocie wiernych i posłudze miłosierdzia wobec ubogich i potrzebujących – najpierw jako biskup pomocniczy diecezji legnickiej, później jako biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a następnie jako biskup senior tejże diecezji – kontynuował bp Lityński.

– Dziś, dziękując za twoje życie i pasterską posługę prosimy Boga, abyś na ile siły i zdrowie pozwoli dalej dzielił się otrzymanym onegdaj darem służąc w miłości.

W uroczystości w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze uczestniczyli księża arcybiskupi na czele z metropolitą szczecińsko-kamieńskim abp. Andrzejem Dzięgą, księża biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele samorządu, rodzina i przyjaciele jubilata.

– Pragnę w tej Eucharystii dziękować Bogu za niezliczone cuda, jakich we mnie dokonał w czasie tych 25 lat posługi biskupiej i 44 lat służby kapłańskiej – mówił jubilat.

– Chcę podziękować Jezusowi Chrystusowi, Najwyższemu Kapłanowi, świętemu, nieskalanemu, w którego kapłaństwo zostałem wszczepiony. Dziękuję Najświętszej Maryi Dziewicy, naszej Matce, które jest obecna w Kościele i wyprasza nam ducha miłości, prawdy i świętości; która każdego dnia towarzyszyła mi w dotychczasowej posłudze kapłańskiej -kontynuował bp Regmunt, który przewodniczył Eucharystii.

– Potrzebuję Drodzy waszego wsparcia, waszej ofiary, waszej modlitwy, życzliwości i przyjaźni, aby tę wdzięczność Bogu i Matce Najświętszej jak najpełniej okazać. Jubileusz, który obchodzę jest również czasem wyjednanym sobie odpuszczenia win i prośby o szczególne błogosławieństwo Boże na lata, które są przede mną. Ufam, że dzisiejsza modlitwa w tym mi dopomoże- dodał.

Homilię w czasie Mszy św. wygłosił bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Wyrazy wdzięczności złożyli bp Regmuntowi m.in. przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Bractwa św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Z kolei jubilat z okazji jubileuszu przekazał okolicznościowe pamiątki na rzecz gorzowskiej katedry, zielonogórskiej konkatedry oraz sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Kamil Krasowski
„Aspekty”

Materiał na stronie „Niedzieli” – zielonagora-gorzow.niedziela.pl

Niedziela Palmowa 2024