poniedziałek , 22 kwietnia 2024

39. rocznica Gorzowskiego Sierpnia 1982 roku

​Przelot samolotów, Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym, wręczenie odznaczeń, złożenie kwiatów pod Białym Krzyżem i występ artystyczny młodzieży – złożyły się na obchody 39. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 roku.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Na wstępie Mszy św. biskup przypomniał, że dzisiejszy dzień to okazja, aby podziękować za tych ludzi, którzy mieli odwagę domagać się wolności i praw człowieka. – Niech ten czas modlitwy połączy i otworzy jeszcze bardziej nasze serca na działanie Ducha Świętego – podkreślił pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Po Mszy św. odbyły się dalsze uroczystości z ceremoniałem wojskowym na placu przy katedrze. – Dzisiaj, 39 lat po tamtych wydarzeniach chcemy chylić czoła i oddawać hołd tym, którzy wtedy walczyli o wolną Polskę. Chcemy wyrazić szacunek tym, którzy odważyli się wyjść na ulice i protestować. Pamiętamy, że wtedy odwaga była bardzo cenna i bardzo droga. Oddajmy im cześć – podkreślił wojewoda Władysław Dajczak.

Natomiast minister Piotr Ćwik odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy: „Wydarzenia sierpnia 1980 roku to jeden z przełomowych momentów w historii naszej Ojczyzny. Był wspaniałym triumfem wolności i solidarności, dwu ideałów tworzących rdzeń polskiego etosu narodowego i państwowego”.

W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaki i odznaczenia państwowe. Łącznie 19 odznaczeń: Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Krzyż Wolności i Solidarności i Złote Krzyże Zasługi

Podczas obchodów młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim zaprezentowała inscenizację historyczną wydarzeń Gorzowskiego Sierpnia.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …