poniedziałek , 22 kwietnia 2024

XXXI Światowy Dzień Chorego w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

W bieżącym roku już po raz trzydziesty pierwszy Kościół katolicki będzie obchodził Światowy Dzień Chorego. Przypada on zawsze w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (11 lutego) i stanowi okazję do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a także służy uwrażliwieniu wspólnot chrześcijańskich i całego społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi chorych. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa pochodzące z ewangelicznej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie: „Miej o nim staranie”.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w poniedziałek 13 lutego w Nowej Soli według następującego porządku:

• godz. 11.00 – Prezentacja Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego (Sala Konferencyjna Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ w Nowej Soli, ul. Chałubińskiego 7). W prezentacji wezmą udział: bp Tadeusz Lityński, p.o. Dyrektora LOW NFZ Ewa Skrbeńska, prof. dr hab. Zbigniew Izdebski – kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii UZ, Lucyna Michajłow – pielęgniarka;
  • godz. 17.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w intencji osób chorych, z udzieleniem sakramentu chorych (kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli, ul. Wyszyńskiego 2). Liturgia transmitowana przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski.

Tego samego dnia pozostali biskupi oraz rejonowi kapelani służby zdrowia będą również przewodniczyć obchodom Światowego Dnia Chorego w ważniejszych miejscowościach diecezji. Msze św. w intencji osób chorych z udzieleniem sakramentu chorych zostaną odprawione w następujących świątyniach:

• Gorzów, kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski, godz. 18.00 (ks. Piotr Krysztofiak);
  • Zielona Góra, Ośrodek Integracji Społecznej przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca (bp Paweł Socha);
  • Zielona Góra, Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw (ks. Mariusz Łuszczek);
  • Międzyrzecz, kościół pw. Podw. Krzyża świętego przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, godz. 10.30  (ks. Andrzej Kugielski);
  • Żary, Hospicjum św. Barat Alberta, godz. 10.30 (ks. Arkadiusz Rzetecki);

Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych w kaplicy Głogowskiego Szpitala Powiatowego będzie odprawiona w piątek 10 lutego o godz. 10.30 przez ks. Zbigniewa Walaszka.

Za koordynację inicjatyw związanych z obchodami Światowego Dnia Chorego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odpowiada ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i chorych (kom. 666-850-507).

W okolicznościowym słowie pasterskim wydanym z okazji tegorocznego Światowego Dnia Chorego bp Tadeusz Lityński napisał między innymi: „Chrystus posłał swoich uczniów z trzema szczególnymi wskazaniami: głoście Ewangelię, uzdrawiajcie i wypędzajcie złe duchy. […] Misję zawartą w Jezusowym wezwaniu „uzdrawiajcie” Kościół realizuje poprzez modlitwę i sakramenty uzdrowienia: Eucharystię, sakrament pokuty i pojednania oraz namaszczenia chorych. […] Warto pamiętać o tej łasce dla nas, kiedy sami znajdziemy się w podeszłym wieku, czeka nas operacja lub znajdziemy się w niebezpieczeństwie utraty zdrowia lub śmierci. Warto o tej łasce pamiętać również dla tych, którzy jak biblijny paralityk nie mogą sami już dostać się do Jezusa. Nasza wiara i determinacja wspólnoty wierzących tak często może temu problemowi zaradzić”. Pełna treść listu dostępna jest na stronie internetowej diecezji.

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …