poniedziałek , 29 kwietnia 2024

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia statuetek „Człowiek człowiekowi”. To nagroda biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dla osób, które swoim działaniem na różne sposoby szerzą ewangeliczną zasadę miłości bliźniego.GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., a poprzedziła ją Msza św. pod przewodnictwem bp. pomocniczego Adriana Puta. – W tej nagrodzie chodzi o to, aby dostrzec tych, którzy na co dzień bardzo konkretnie, a jednocześnie cicho i pokornie pomagają drugiemu człowiekowi – podkreślił zauważył bp Adrian Put.

W tym roku mija 25 lat ustanowienia tej statuetki przez śp. bp. Adama Dyczkowskiego. – W związku z pandemią przez trzy lata statuetka nie była wręczana, więc dzisiaj mamy 22 edycję, ale świętujemy też ćwierć wieku tej statuetki – podkreśla ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas diecezji. – Przez tą nagrodę od początku chcieliśmy pokazać, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej są osoby, które podejmują dzieła miłosierdzia i służą w duchu Ewangelii tym, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują – dodaje.

Nagroda została ustanowiona w 1999 roku przez bp. Adama Dyczkowskiego dla osób o szczególnych osiągnięciach związanych z działalnością charytatywną prowadzoną na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Wnioskodawcami mogą być organizacje lub instytucje działające na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi.
Statuetki zostały wręczone w 3 kategoriach – nagroda indywidualna, organizacja i darczyńca.

W pierwszej otrzymali ją: Stefania Krokoszyńska z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach; Teresa Opara z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie; Elżbieta Dowhań z Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze; Krystyna Serwa z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie; ks. kan. Zbigniew Bujanowski z parafii Jenin; Wiesława Sapieha z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie; Izabela Wurst z Katolickiego Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Tęcza”; Beata Małgorzata Wawryniuk z Zielonogórskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Domowe im. św. Pawła; Kazimiera Grygorcewicz z parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich; Bogdan Gozdek z Klubu Abstynenta „Nadzieja”.

W kategorii organizacji pozarządowej statuetkę otrzymali: Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Św. Mikołaja w Głogowie oraz Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim.

Nagrodzeni pomagają ubogim, niosą pomoc cierpiącym, ale też pomagają innym wyjść z uzależnienia. – Te statuetki będą dla nas motywacją do dalszej pracy – podkreśliła Teresa Opara, która zabrała głos w imieniu nagordzonych.
Natomiast w kategorii darczyńca (firma): Gospodarstwo Ogrodnicze „Mularscy”, Barscy Ubezpieczenia Sp. Z o.o. w Głogowie.

Galę nagrody co roku organizuje diecezjalna Caritas i Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp.

Od pierwszej edycji przyznano 157 statuetek.

Zmarł ks. kan. Zbigniew Nidecki

W piątek 26 kwietnia 2024 r. w szpitalu w Koszalinie, w 72. roku życia i …