Bp Lityński do katechetów: Jesteście drogocennymi kamieniami

„Chciałbym tę prawdę właśnie dziś Wam podkreślić, że dla Kościoła naszej diecezji jesteście drogocennymi kamieniami” – powiedział bp Tadeusz Lityński 24 sierpnia podczas Mszy św. na rozpoczęcie Sierpniowych Dni Katechetycznych w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Sierpniowe Dni Katechetyczne odbywają się zawsze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. To czas modlitwy i formacji.

W homilii biskup odwołując się do słowa Bożego przypomniał, że Bóg zna nasze grzechy, ale w Jego oczach jesteśmy drogocennymi kamieniami. – Chciałbym tę prawdę właśnie dziś Wam podkreślić, że dla Kościoła naszej diecezji jesteście drogocennymi kamieniami. Bóg potrafi z Waszych serc i zaangażowania wydobyć światło, wydobyć to, co piękne – podkreślił kaznodzieja.

– Może czasem w codziennych obowiązkach trudno nam spojrzeć na siebie w taki sposób. Dlatego potrzeba dziś w sercach usłyszeć słowa, które anioł skierował do św. Jana: „Chodź, ukaże ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka”. Chodź pokażę Ci, jakie piękno jest w Tobie, jakie piękno jest we wspólnocie wierzących – dodał.

Hierarcha zauważył, że Eucharystia tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego jest po to, aby zachwycić się tym co w nas Boże. – By odkryć na nowo w sobie piękno wynikające z Bożego stworzenia – mówił bp Lityński.

– Tak bardzo potrzebujemy nie tylko przygotowania merytorycznego do katechizacji, ale i duchowego! Potrzebujemy w obliczu Pana naszej formacji, modlitwy, adoracji, sakramentów, aby stawać przed Nim z tym, co przeżywamy, z czym się zmagamy, abyśmy mieli nieustannie przed oczyma niebieskie Jeruzalem. Byśmy z zachwytem nad pięknem, które daje nam Bóg wchodzili w codzienne zadania – dodał.

Po Mszy św. wykład pt. „Odrzucenie rówieśnicze z przyczyn wyznawanej wiary i wartości” wygłosił ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.

Później zagadnieniu uczniów z Ukrainy na lekcjach religii przyjrzał się doktorant Uniwersytetu Zielonogórskiego – ks. Damian Kołodziej.

Dzień wcześniej podobne spotkanie odbyło się w parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. dla katechetów z północnej części diecezji. Jutro zaplanowano dni katechetyczne w Głogowie. Tam Mszy św. będzie przewodniczyć biskup pomocniczy Adrian Put.

Sierpniowe Dni katechetyczne przygotował Wydział Nauki Katolickiej, którego dyrektorem jest ks. Wojciech Lechów.

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …