poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Bp Lityński do młodzieży: Bóg Was bardzo potrzebuje w dziele ewangelizacji

„Bóg Was bardzo potrzebuje w dziele ewangelizacji” – powiedział bp Tadeusz Lityński do młodzieży zgromadzonej 3 czerwca w gorzowskiej parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski. Spotkanie odbyło się w ramach 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp.

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ

Na początku homilii biskup odwołał się do papieskiej homilii sprzed ćwierć wieku, którą oparł na historii św. Braci Męczenników z Międzyrzecza, którzy patronują także diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jan Paweł II prosił pielgrzymów o świadectwo. – To zadanie: świadczenia w świecie o miłości Chrystusa, jest szczególnym pragnieniem, które na dzisiejszy wieczór przygotowała dla nas Boża Opatrzność – mówił w homilii bp Lityński.

– Dzisiejsza Eucharystia, oraz Słowo, które na ten dzień daje nam Pan jest szczególnie dla Was umocnieniem, abyście weszli w Wasze zadania, w Waszą misję budowania Kościoła jeszcze z większym przekonaniem, że mimo różnych słabości, które może pojawiają się nieraz w Waszych sercach, Bóg Was w tej misji potrzebuje, potrzebuje Waszego zaangażowania w trosce o Jego owczarnię! – dodał.

Odnosząc się do Słowa Bożego kaznodzieja powiedział młodym, że Bóg bardzo potrzebuje ich w dziele ewangelizacji. – Abyście nieśli piękno wiary, pomoc duchową wszystkim tym, którzy jak Piotr nie potrafią zobaczyć w swoim życiu dobra, nadziei, miłości – mówił hierarcha.

–  Bóg pyta i Was dziś o miłość, byście codziennie pamiętali, jak wiele od Niego na tej drodze otrzymaliście i jak wiele możecie dać tym, pośród których wykonujecie swoje codzienne zadania! – dodał

Główne obchody rocznicowe zaplanowano na najbliższą niedzielę 5 czerwca. Wszystko rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00 w gorzowskiej katedrze. Później ulicami Gorzowa Wlkp. przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny do parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski. Tam odbędzie się festyn rodzinny oraz koncerty.

Jan Paweł II odwiedził Gorzów Wlkp. 2 czerwca 1997 r. w trakcie swojej VI pielgrzymki do Ojczyzny. Spotkał się z licznie zgromadzonymi wiernymi na placu obok budującego się wówczas kościoła pw. Pierwszych Męczenników Polski. Przewodniczył liturgii Słowa połączonej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. W homilii wzywał do odważnego dawania świadectwa swojej wiary w codziennym życiu: „Patrząc na przykład męczenników, nie bójcie się dawać świadectwa. Nie lękajcie się świętości. Starajcie się odważnie dążyć do pełnej miary człowieczeństwa. Wymagajcie od siebie, choćby inni nawet od was nie wymagali!”. Papież Jan Paweł II nawiedził również katedrę gorzowską, gdzie modlił się przy grobie bp. Wilhelma Pluty.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …