poniedziałek , 18 marca 2024

Bp Lityński: Jako chrześcijanie musimy mieć odwagę

„Jako chrześcijanie musimy mieć odwagę, aby być innymi, aby ukazywać innym marzenia, jakich nie oferuje ten świat, by dawać świadectwo piękna wielkoduszności, służby, czystości, męstwa, przebaczenia, wierności podjętym zobowiązaniom chrzcielnym” – powiedział bp Tadeusz Lityński, który 4 czerwca w zielonogórskiej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu udzielił posługi lektoratu dwóm mężczyznom przygotowującym się do święceń diakonatu stałego.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Kandydaci do święceń diakonatu to: Mariusz Grondys z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze i Tomasz Bednarski z parafii pw. św. Marcina w Świdnicy.

Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu. – To moment, w którym Kościół w Wasze ręce, drodzy Bracia powierza Słowo Boga. Będziecie je czytać, aby inni mogli usłyszeć o miłości Boga, bo jak podkreślał św. Paweł: „wiara rodzi się z tego, co słyszymy”. To Słowo ma być jednak najpierw darem dla Was samych, byście okrywali kim jest Jezus, kim chce być dla Was – mówił biskup.

– Nie chodzi tylko o to, by znać treść Pisma Świętego  ale by przede wszystkim nim żyć! Pismo można zrozumieć tylko wtedy, gdy się nim żyje! – dodał.

Na koniec kaznodzieja przytoczył słowa św. Jana Pawła II:  „Wasza służba nie powinna się ograniczać tylko do świątyni; musi ona promieniować na otoczenie, w którym żyjecie na co dzień: na szkołę, rodzinę i inne dziedziny życia społecznego. Ten bowiem, kto może służyć Jezusowi Chrystusowi w Kościele, musi być Jego świadkiem także w świecie.” – A zatem służmy Jezusowi we wspólnocie Kościoła i przy Ołtarzu, ale też służmy Jezusowi przez pomoc i służbę drugiemu człowiekowi – mówił bp Lityński.

– Nie możemy się godzić z poglądami świata, dla którego Słowo Boże nie ma wartości, modlitwa jest stratą czasu, Eucharystia nie jest spotkaniem z Bogiem, a prawo miłości musi ulec argumentowi siły. Jako chrześcijanie musimy mieć odwagę, aby być innymi, aby ukazywać innym marzenia, jakich nie oferuje ten świat, by dawać świadectwo piękna wielkoduszności, służby, czystości, męstwa, przebaczenia, wierności podjętym zobowiązaniom chrzcielnym. Tymi wartościami ma się wyróżniać chrześcijanin, który słucha Słowa Bożego, a tym bardziej lektor Kościoła – dodał.

Odpowiedzialny za przygotowanie i formację diakonów stałych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest ks. Tadeusz Kuźmicki.

Zmarł ks. prałat Zygmunt Zając

W środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku …