poniedziałek , 10 czerwca 2024

Bp Lityński do szkół Jana Pawła II: Bóg was potrzebuje w dziele ewangelizacji

„Bóg, was uczniów i nauczycieli, którym patronuje św. Jan Paweł II bardzo potrzebuje w dziele ewangelizacji” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas jubileuszowego dziesiątego Zjazdu Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, który odbył się 17 maja w Złotniku k. Żar.

Jak zawsze zjazd rozpoczął się od Mszy św., której w tym roku przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W homilii kaznodzieja zauważył, że w Polsce, ale też na całym świecie jest wiele szkól, stowarzyszeń gromadzących dzieci i młodzież, którym patronuje św. Jana Paweł II. – W czasie niepewności jutra, braku pokoju, ścierających się poglądów na świat, człowieka, kształt wychowania, z jakich korzystać wartości potrzebujemy przewodnika i pasterza – podkreślił bp Lityński. – Niech jego przykład i nauczanie będzie dla nas drogowskazem życiowym, odkrywajmy bogactwo jego świętości i jeszcze bardziej próbujmy go naśladować – dodał.

Biskup zwrócił się także do uczniów i nauczycieli podkreślając, że Bóg potrzebuje ich w dziele ewangelizacji. – Abyście nieśli piękno wiary, pomoc duchową wszystkim tym, którzy jak Piotr nie potrafią zobaczyć w swoim życiu dobra, nadziei, miłości – mówił kaznodzieja. –  I w takim uroczystym dniu zjazdu, w przeddzień rocznicy urodzin patrona, Bóg pyta i Was dziś o miłość, byście codziennie pamiętali, jak wiele od Niego na tej drodze otrzymaliście i jak wiele możecie dać tym, pośród których żyjecie! – dodał.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest 25 szkół noszących imię Papieża Polaka. Oprócz uczniów i nauczycieli Złotnika w tym roku w zjeździe więzili nauczyciele i uczniowie z Chich, Lubska, Niwicy, Niwisk, Przecławia, Różanek, Sulęcina, Trzebicza i Żar.

Zjazd co roku organizuje Wydział Nauki Katolickiej przy Kurii Biskupiej w Zielonej Górze i rada diecezjalnej Rodziny Szkół Jana Pawła II. – To podsumowanie całorocznej pracy i licznych inicjatyw duszpasterskich i wychowawczych prowadzonych w parafiach i w szkołach – tłumaczy wyjaśnia ks. Wojciech Lechów z WNK.

– Podczas zjazdu rozwiązywane są konkursy w których brali udział uczniowie w ciągu roku i planowana jest praca na następny rok szkolny – dodaje.

Co roku zjazd odbywa się w innym miejscu. Tym razem gospodarzem była Szkoła Podstawowa ze Złotnika. – Św. Jan Paweł II jest wciąż autorytetem dla młodych ludzi, którzy chętnie go poznają – podkreśla dyrektor Agnieszka Rydel.

Po wspólnej modlitwie uczestnicy zjazdu spotkali się w szkole na uroczystej akademii.

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: Ksiądz Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński oraz Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski.

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …