Bp Tadeusz Lityński poświęcił nowa linię produkcyjną w Hucie Miedzi Głogów

W Hucie Miedzi Głogów I została uruchomiona największa na świecie instalacja pieca zawiesinowego i pieca elektrycznego. Symbolicznie 20 stycznia otworzył ją prezydent Andrzej Duda, a bp Tadeusz Lityński poświęcił.

Dziś w Hucie Miedzi Głogów oficjalnie otwarto nową linię produkcyjną. To najnowocześniejsza linia technologiczna oparta o piec zawiesinowy. Na całym świecie są trzy takie miejsca, w tym jedno w Głogowie. Dzięki instalacji zmniejszą się koszty produkcji miedzi oraz emisja szkodliwych dla środowiska gazów. Budowa nowej linii produkcyjnej kosztowała ponad 2,5 mld zł, a rozpoczęła się w 2010 roku.

W oficjalnym uruchomieniu linii produkcyjnej wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. – Pan dyrektor powiedział, że to ważna data dla huty. Ja myślę, że to ważna data nie tylko dla huty, to jest ważna data dla Głogowa jako miasta i to jest ważna data dla Polski jako państwa – podkreślił prezydent.

– To instalacja, jakiej drugiej w świecie nie ma, bo nie ma drugiej tak wielkiej instalacji pieca zawiesinowego i elektrycznego nigdzie. Są, ale są to instalacje mniejsze w dwóch innych krajach poza Polska. Ta jest największa i najbardziej spektakularna. Ona przesuwa i hutę, i KGHM w inną przestrzeń, jeśli chodzi o zdolności produkcyjne, a także jeśli chodzi o to, co jest dziś tak niezwykle ważne – o zapewnienie zrównoważonego rozwoju, gdzie niezwykle istotnym elementem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń nie tylko tych elementów przemysłowych i produkcyjnych, ale zachowanie dla przyszłych pokoleń także środowiska naturalnego – kontynuował i dodał:

– Jeśli zsumujemy jej bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego w porównaniu z tym, co było do tej pory, to jak pan dyrektor mi dzisiaj powiedział, mniej więcej pięciokrotnie poprawia się ekologiczność tej instalacji wytopu miedzi w stosunku do tego, co było niedawno.

W uroczystości wziął udział bp Tadeusz Lityński, który poświęcił nową linię technologiczną. – Jestem pod ogromnym wrażeniem i jestem dumny, że takie rzeczy powstają w Polsce i w naszej diecezji. Bardzo ważne jest to, że to nowa technologia przyczyni się w znaczymy stopniu do zmniejszenia emisji szkodliwych dla środowiska gazów – powiedział po uroczystości bp Lityński.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Bp Lityński do KSM: Istotą apostolstwa świeckich jest odważne dawanie świadectwa

– Istotą apostolstwa świeckich jest również odważne dawanie świadectwa swojej wiary przez publiczny kult, modlitwę, …

Skip to content