Tygodzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Duchowni i wierni różnych Kościołów chrześcijańskich z Polski i Niemiec spotkali się na wspólnej modlitwie w gorzowskiej katedrze.

„Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas” – to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W naszej diecezji obchody Tygodnia Ekumenicznego rozpoczęły się w gorzowskiej katedrze. Wspólnej modlitwie 18 stycznia przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który mówił na wstępie: – Święty Paweł przypomina nam, że Bóg pojednał nas przez Jezusa Chrystusa i że miłość Chrystusa przynagla nas, abyśmy stali się sługami pojednania. Razem uwielbiajmy i wychwalajmy Boga w jedności Ducha Świętego!

Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił duchowny luterański – bp Mirosław Wola. – Zbliżyliśmy się do siebie przez wspólną służbę naszym bliźnim często w sytuacjach cierpienia i prześladowania. Przez dialog i wspólne świadectwo nie jesteśmy już sobie obcy, przeciwnie nauczyliśmy się, że to co nas łączy jest większe, niż to co nas dzieli – mówił kaznodzieja.

– Wydaje się, że dziś nadszedł czas próby. Świat puka do naszych drzwi bo ten świat to przeładowane łodzie uchodźców tonące u słonecznych kurortów Grecji, Hiszpanii czy Włoch. Zakłócające nam słoneczne wakacje i zmuszające do refleksji, która przychodzi nam niechętnie bo oznacza wzięcie na siebie odpowiedzialności za bliźniego oraz być może konieczność podzielenia się w jakimś ułamku tym co mamy. Na ten fakt ciągle zwraca uwagę papież Franciszek w swoich wystąpieniach – dodał.

Podzielenie podczas nabożeństwa symbolizował mur, który później zburzono i ułożono w kształcie krzyża.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Sprawdź także

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma dwóch nowych diakonów

W zielonogórskiej konkatedrze 18 maja bp Adrian Put udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium …

Skip to content