Archiwum wiadomości

WICINA pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Dek. Lubsko)   Wicina 31, 68-320 Jasień, tel. 68-371-04-78, e-mail: wicina@diecezjazg.pl   ks. mgr Jan KRAWCZYK (1.08.2007)   Liczba wiernych: 1600   Kościoły (Msze św. w niedzielę): WICINA – pw. Najśw. Serca Pana Jezusa (13.00) TUCHOLA ŻARSKA– pw. św. Stanisława Bpa (11.30) ZABŁOCIE– pw. …

Czytaj więcej »

NOWOGRÓD BOBRZAŃSKI pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

ks. kan. Mirosław GAS (24.08.1999) – proboszcz ks. mgr Leszek CIOCH (26.08.2019) – wikariusz Liczba wiernych: 5488 Erygowana: XIII w. Odpust: 15 sierpnia Historia Parafia nowogrodzka początkami swymi sięga XIII w., czasów księcia Henryka I Brodatego. Kościół był wybudowany pw. św. Bartłomieja. W roku 1217 książę Henryk ofiarował nowogrodzki kościół …

Czytaj więcej »

LUBSKO pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

ks. kan. Zygmunt MOKRZYCKI (1.08.2017) – proboszcz ks. lic. mgr Przemysław JANICKI (26.08.2019) – wikariusz ks. lic. mgr Piotr RUTA (25.08.2020) – wikariusz Liczba wiernych: 7300 Erygowana: 9 kwietnia 1908 r. Odpust: Uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa Historia Początki parafii w Lubsku sięgają XI w. Wzmianki o udokumentowanej działalności parafii …

Czytaj więcej »

LUBSKO pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

ks. kan. Marian BUMBUL (20.08.1998) – proboszcz ks. mgr Adam ROGUSKI (25.08.2017) – wikariusz ks. mgr Łukasz PARNIEWSKI (25.08.2018) – wikariusz Liczba wiernych: 8500 Erygowana: 25 sierpnia 1989 r. Odpust: 31 maja Historia Parafia powstała wskutek podziału parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Lubsku. Erygowana została przez bp. Józefa Michalika. …

Czytaj więcej »

JASIEŃ pw. Matki Bożej Różańcowej

ks. prałat dr Roman WRÓBEL (6.08.2002) – proboszcz ks. mgr Tomasz SZYDEŁKO (25.08.2018) – wikariusz Liczba wiernych: 5500 Erygowana: 1945 r. Odpust: 7 października Historia Pierwsza wzmianka o ewangelickiej parafii pochodzi z 1652 r. Fundatorem ewangelickiego kościoła był Rudolf von Bünau z Jasienia. Pierwsi katolicy pojawili się w 1945 r. …

Czytaj więcej »

GÓRZYN pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ks. mgr Adam FIRAK (16.01.2021) – administrator parafii Liczba wiernych: 2300 Erygowana: 25 kwietnia 1974 r. Odpust: 8 grudnia Historia Do 1974 r. Górzyn jako samodzielny wikariat był filią Lubska. Kościoły (Msze św. w niedzielę) GÓRZYN – pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (8.30, 13.00) Bud. 1957 r., przerobiona pastorówka, poświęcony 1 …

Czytaj więcej »

DRĄGOWINA pw. Wniebowstąpienia Pańskiego

ks. mgr Antoni TRZYNA (19.12.2020) – administrator parafii Liczba wiernych: 1780 Erygowana: XIII w. Odpust: Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Historia W 1540 r. świątynię przejęli luteranie. Zwrócono ją dopiero w 1668 r. Do 1972 r. parafia należała do wrocławskiej administracji kościelnej. Dekretem bp. Józefa Michalika z 4 marca 1989 r. została …

Czytaj więcej »

BRODY pw. Wszystkich Świętych

ks. mgr Sławomir GRAMZA (1.08.2007) – proboszcz Liczba wiernych: 2830 Erygowana: 1952 r. Odpust: Niedziela po Uroczystości Wszystkich Świętych Historia W okresie przedwojennym w Brodach było zaledwie 220 katolików, którzy gromadzili się na Mszy św. i nabożeństwach w kaplicy pałacowej. Opiekę duchową nad tą niewielką społecznością sprawował kapelan hrabiego Bruhla. …

Czytaj więcej »