Dane z badań niedzielnych praktyk religijnych

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował dane z badań niedzielnych praktyk religijnych w 2017 roku. Jak wypada w nich nasza diecezja?

Z najnowszych danych wynika, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej do kościoła chodzi 29,4 proc. katolików. To wzrost do poprzedniego roku o 2,5 procenta. Średnia dla całego kraju to 38,3 procent.

Natomiast Komunię w naszej diecezji przyjmuje 13,3 proc. katolików. Tu także nastąpił wzrost o 1,5 procent. Średnia krajowa to 17 procent.

O komentarz do wyników poprosiliśmy rzecznika prasowego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

– W ostatnich latach z roku na rok obserwowaliśmy systematyczny, choć jednocześnie niewielki spadek liczby chodzących do kościoła. Najnowsze badania pokazują natomiast delikatny wzrost. To oczywiście dobry sygnał – przyznaje ks. Andrzej Sapieha.

– Jest jednak za wcześnie, by oceniać, czy mamy do czynienia tylko z jednorazowym wahnięciem, czy z odwróceniem negatywnej tendencji. O tym będzie można powiedzieć dopiero po kilku latach, gdy zestawimy ze sobą wyniki badań w dłuższej perspektywie. Na pewno dobry rezultat nie powinien nas usypiać, ale mobilizować do jeszcze bardziej wytężonej pracy ewangelizacyjnej – dodaje.

„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …