Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego

„Bóg pragnie przez nas leczyć choroby współczesnego świata” – podkreślił bp Tadeusz Lityński podczas obchodów Światowego Dnia Chorego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W ich trakcie nie zabrakło refleksji nad papieskim orędziem, modlitwy za chorych i wsparcia dla rodziny osób cierpiących.

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczęły się od prezentacji orędzia papieża Franciszka w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wzięli w niej udział: bp Tadeusz Lityński, Ewa Skrbeńska z NFZ, dr hab. n. med. prof. UZ Jarosław Hiczkiewicz, dr n. biol. Justyna Jasik-Pyzdrowska i ratownik medyczny Piotr Rozpędowski.

Po południu bp Tadeusz odprawił Mszę św. w intencji osób cierpiących z udzieleniem sakramentu chorych. – Pierwszym zadaniem, które stoi przed nami jako wspólnota Kościoła wobec chorych to danie naszego czasu. To pójście z nimi wspólną drogą na której będą mogli doświadczyć miłości Boga – mówił bp Tadeusz Lityński.

Kaznodzieja podkreślił, że Bóg pozwala nam doświadczyć swojej miłości, miłosierdzia, abyśmy odkryli, że i my potrafimy być przedłużeniem miłosiernych rąk Ojca dla współczesnego świata. – Tego doświadczenia Bożego miłosierdzia nie możemy zamykać w sobie, ale pozwolić by ono nas poprowadziło nas do tych, którzy są chorzy nie tylko na ciele, ale może na sercu, które tak bardzo dziś naznaczone jest beznadziejnością i samotnością – mówił biskup.

– Potrzeba dziś nam wszystkim na nowo spojrzeć w niebo, zachwycić się nim, zatęsknić za perspektywą nieba między nami. Spojrzeć na niebo, to przyjąć postawę modlitwy, wołania do Boga w perspektywie panującej pandemii, cierpienia i chorób wielu naszych sióstr i braci – kontynuował.

Bp Lityński podkreślił, że Bóg pragnie przez nas leczyć choroby współczesnego świata. –Żadna instytucja sama z siebie nie zastąpi ludzkiego serca, ludzkiego współczucia, ludzkiej miłości, ludzkiej inicjatywy, gdy chodzi o wyjście naprzeciw cierpieniu drugiego człowieka – mówił na koniec hierarcha.

Po Mszy św. odbył się koncert Antoniny Krzysztoń dedykowany osobom chorym i ich rodzinom.

Tego samego dnia rejonowi kapelani służby zdrowia oraz inni wyznaczeni duchowni przewodniczyli Światowego Dnia Chorego w ważniejszych miejscowościach diecezji

Ostatnim akcentem obchodów będzie panel edukacyjny poświęcony opiece nad chorym w domu, który odbędzie się 12 lutego w Zielonej Górze.

Sprawdź także

Bp Lityński do KSM: Istotą apostolstwa świeckich jest odważne dawanie świadectwa

– Istotą apostolstwa świeckich jest również odważne dawanie świadectwa swojej wiary przez publiczny kult, modlitwę, …

Skip to content