Zmarł ks. kan. Stanisław Jastkowski

W piątek 11 lutego 2022 r. w Stalowej Woli, w wieku 91 lat i w 58. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Stanisław Jastkowski, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy zostanie odprawiona w środę 16 lutego br. o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego  w Jastkowicach koło Stalowej Woli (diecezja sandomierska). Bezpośrednio po jej zakończeniu nastąpi przejście i na cmentarz parafialny w Jastkowicach i dalsze obrzędy pogrzebowe.

Śp. ks. kan. Stanisław Jastkowski (do 1971 r. Bronisław Stanisław Kuziora) urodził się 11 marca 1930 r. w Jastkowicach w rodzinie Piotra i Jadwigi z domu Kuziora. Do szkoły podstawowej uczęszczał w rodzinnej miejscowości. Następnie uczył się w szkole średniej w Rozwadowie. Klasę maturalną ukończył w Lublinie i tam uzyskał świadectwo dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Studia musiał jednak przerwać z powodu choroby. Formację do kapłaństwa kontynuował od 1958 r. w seminarium duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Pawła Latuska 29 czerwca 1963 r. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku. Pracował jako wikariusz w Bystrzycy Kłodzkiej, Jaroszowie, Krzepowie, Lądku Zdroju, Kamiennej Górze i Żarach. Po ustanowieniu diecezji gorzowskiej w 1972 r. Żary znalazły się w jej granicach, a ks. Stanisław Jastkowski został tym samym do niej inkardynowany. Jako duchowny diecezji gorzowskiej był jeszcze wikariuszem w Małomicach (1973-75) i Zielonej Górze (parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej, 1975-77). 1 lipca 1977 r. został mianowany proboszczem w Cigacicach. W 1987 r. przeniesiono go do Żar i powierzono mu misję tworzenia nowej parafii oraz budowę kościoła parafialnego. Zadanie to wypełniał najpierw jako wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach, a po erygowaniu w 1991 r. parafii pw. Miłosierdzia Bożego jako jej pierwszy proboszcz. 21 marca 1992 r. został przeniesiony do parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Żarach. Wspólnotą tą kierował do przejścia w stan spoczynku 1 sierpnia 2006 r. Krótko przed zakończeniem posługi w Żarach, w lipcu 2006 r., został wyróżniony tytułem kanonika R.M. Na emeryturze przebywał najpierw jako rezydent w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu, a następnie powrócił w rodzinne strony i zamieszkał u krewnych w Stalowej Woli.

Sprawdź także

Zielonogórskiej Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …

Skip to content