poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Nie żyje ks. Jarosław Kozakiewicz

W niedzielę, 6 lutego 2022 r. w Paradyżu, w wieku 91 lat i w 57. roku kapłaństwa zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. Jarosław Kozakiewicz, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 9 lutego br. o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Szczecinku (poprzedzi ją od godz. 10.15 czuwanie modlitewne). Bezpośrednio po jej zakończeniu nastąpi przejazd i dalsze obrzędy pogrzebowe na cmentarzu komunalnym w Szczecinku. Tego samego dnia o godz. 8.00 w Paradyżu sprawowana będzie Msza św. żałobna w intencji zmarłego kapłana.

Ks. Jarosław Kozakiewicz urodził się 11 listopada 1930 r. w Grodnie, w rodzinie Michała i Nadziei z d. Radziuk. Uczył się w szkole powszechnej w Grodnie. Czas okupacji, najpierw sowieckiej a później niemieckiej, spędził w domu rodzinnym. Na skutek zmiany granic po II wojnie światowej Grodno znalazło się na terenie ZSRR. W 1945 r. wyjechał więc z rodzicami do Polski i zamieszkał w Szczecinku. Tam został przyjęty do gimnazjum. W 1949 r. wstąpił do Małego Seminarium w Gorzowie Wlkp., gdzie uczył się przez jeden rok. Następnie ponownie starał się o przyjęcie do gimnazjum w Szczecinku, ale otrzymał powołanie do służby wojskowej. Odbywał ją w Koszalinie i Rogowie. W jej trakcie ukończył też korespondencyjnie kolejną klasę gimnazjum. Po zakończeniu trzyletniej służby wojskowej starał się o przyjęcie do wyższego seminarium duchownego, jednak jego podanie zostało odrzucone ze względu na brak matury. Został przyjęty dopiero w 1959 r. po uzyskaniu świadectwa dojrzałości. 20 czerwca 1965 r. w Gorzowie Wlkp. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Pracował jako wikariusz w Łagowie (1965-67), Policach (1967), Słupsku (1967-68), Ustroniu Morskim (1968-69), Kostrzynie nad Odrą (parafia pw. NMP Matki Kościoła, 1969-1970), Lubsku (parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, 1970-1975) i Zielonej Górze (parafia pw. Najświętszego Zbawiciela, 1975-76). 2 grudnia 1976 r. został mianowany wikariuszem zarządcą parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zwierzyniu. Pomimo sprzeciwu ówczesnych władz, które również wcześniej nie zgadzały się na posługę ks. Jarosława Kozakiewicza w Ustroniu Morskim leżącym w strefie nadgranicznej, bp. Wilhelm Pluta mianował go administratorem parafii w Zwierzyniu. 20 sierpnia 1998 r. przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał w zielonogórskim Domu Księży Emerytów.

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …